Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Zdrowy dach w pięć dni

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Zdrowy dach w pięć dni

Monier, producent dachówek Braas, kolejny raz patronuje połączonej z konkursem akcji edukacyjnej promującej ideę wymiany dachu eternitowego na zdrowe i bezpieczne dla mieszkańców domu dachówki.

Pani Halina Brylak z Mirkowa koło Wieruszowa wygrała w konkursie główną nagrodę - w ciągu pięciu dni ekipa dekarzy (dokładnie SUPERDEKARZY) zastąpiła niezdrowe płyty azbestowe nowoczesnymi betonowymi dachówkami Braas.

Dach pani Haliny Brylak został pokryty dachówką Celtycką Braas w pięknym, brązowym kolorze. Informację o konkursie znalazłam w skrzynce pocztowej i pomyślałam, że to jest moja szansa. Gdy zadzwonił telefon z informacją o wygranej osłupiałam. Dopiero, kiedy przyjechali rzeczoznawcy, dotarło do mnie, że po raz pierwszy w życiu los się do mnie uśmiechnął - wspomina pani Halina. Niespełna tydzień wystarczył, aby dom wyglądał jak nowy - fachowcom w pracy nie przeszkodził nawet deszcz i konieczność budowy nowej więźby.

 • zdjecie
  Dom pani Haliny przed wymianą pokrycia dachowego. Dach pokryty eternitowymi płytami nie tylko jest nieestetyczny, ale przede wszystkim niezdrowy dla domowników. fot. Monier
  zdjecie
  Dom pani Haliny po wymianie pokrycia dachowego. Piękny, zdrowy, betonowy dach o symetrycznym kształcie oraz brązowym, trwałym kolorze dzięki dachówce Celtyckiej Braas. fot. Monier

Przygotowanie dachu pod nowe, zdrowe pokrycie

zdjecie
Płyty azbestowe są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, dlatego ich demontowaniem powinna zajmować się profesjonalna ekipa ubrana w specjalne kombinezony i maski ochronne na twarze. fot. Monier
Pierwszy dzień obejmował głównie prace związane z demontażem niebezpiecznego dla zdrowia azbestu przez odpowiednio przeszkoloną ekipę. Płyty na dachu były zwilżane przed pracami, a wszystkie ścieżki komunikacyjne zabezpieczono mocną folią. Jeszcze tego samego dnia płyty eternitowe zostały wywiezione z placu budowy. Operacja przebiegła na tyle szybko i sprawnie, że profesjonalna ekipa dekarska mogła zająć się zdejmowaniem starych łat i wyburzaniem kominów. Pod koniec dnia cały dach został zabezpieczony przed deszczem odpowiednimi plandekami. Drugiego dnia została zdemontowana stara więźba i zamontowana nowa. Najpierw zostały oczyszczone miejsca pod nowe podwaliny - usunięto poszczególne części starej więźby oraz zamocowano murłaty. Potem, dzięki sile dwóch profesjonalnych ekip na dach wciągnięto nowe wiązary. Podczas, gdy ekipa cieśli skręcała je i usztywniała, dekarze rozpoczęli foliowanie połaci - mocowanie folii wstępnego krycia Braas Veltitech 120. Szybkość, profesjonalizm i dobra współpraca sprawiły, że udało się zabezpieczyć dach, a tym samym budynek przed solidnym deszczem, który dotarł do Mirkowa późnym popołudniem.

Zdrowy dach na lata

zdjecie
SuperDekarze przy pracy. fot. Monier
Trzeciego dnia pracy, z samego rana, została ustawiona winda dekarska pomocna przy transporcie cegieł na nowe kominy oraz betonowych dachówek Braas. Na dachu pojawiła się nowa ekipa - murarze, którzy postawili kominy z klinkieru. Do późnego popołudnia dekarze zajmowali się foliowaniem dachu oraz łataniem połaci. Ogniomury zostały oklejone taśmą, a w okapach założono pasy folii. Po rozmierzeniu dachu rozpoczęto łatowanie dachu, co przebiegało niezwykle sprawnie ze względu na wykorzystanie pneumatycznej gwoździarki. W międzyczasie na plac budowy przyjechały pierwsze obróbki blacharskie. Pod koniec dnia kominy zostały zabezpieczone folią, a dach był przygotowany do układania dachówek. Czwartego dnia dekarska ekipa w pełnym, siedmioosobowym składzie ułożyła nową betonową dachówkę Braas i założyła przywiezione poprzedniego dnia obróbki blacharskie, rynny i podbitkę. Kominy zostały obrobione taśmą Wakaflex Braas oraz listwami kominowymi na wcięcie. Przed ulewą, jeszcze tego popołudnia zostały przykręcone gąsiory. Ostatniego, piątego dnia prace wykończeniowe trwały niespełna półtorej godziny - założono resztę obróbki blacharskiej i rury spustowe - mówi Paweł Bauman, właściciel firmy dekarskiej Dekarstwo - Ciesielstwo Bauman z Chróściny koło Opola, uczestnik programu SUPERDEKARZ.

Bo na Braas zmieniasz tylko raz

zdjecie
SuperDekarze przy pracy. fot. Monier
Po zakończeniu prac gratulacjom nie było końca, bo nowy dach pani Haliny prezentuje się naprawdę pięknie. Betonowa dachówka Celtycka wyprodukowana z w pełni naturalnych i ekologicznych surowców jest zdrowym, a także estetycznym pokryciem dachowym. Powłoka Lumino jest niezwykle odporna na wpływ warunków atmosferycznych oraz zabrudzenia. Dachówki Braas mają 30-letnią gwarancję, ale mogą na dachu wyglądać pięknie nawet 100 lat. Dlatego na „Na dachówkę Braas zmieniasz tylko raz"... jak pani Halina Brylak z Mirkowa koło Wieruszowa.

Dlaczego azbest zabija...

zdjecie
SuperDekarze przy pracy. fot. Monier
Popularny w Polsce szczególnie w latach 70. azbest, był często używany w budownictwie ze względu na swoje unikalne właściwości chemiczne i fizyczne. Odporny na wysokie temperatury i działanie chemikaliów wydawał się doskonałym materiałem na pokrycia dachowe. Obecnie wiadomo, że rozpad płyt eternitowych następuje już nawet po 20 latach, a proces pylenia i wypłukiwania włókien może bezpośrednio powodować zwłóknienie tkanki płucnej, czyli azbestozę. Pośrednio azbest jest odpowiedzialny za raka płuc, krtani i międzybłonniaka opłucnej. Choroby wywołane przez ten toksyczny materiał ujawniają się często dopiero po 20-30 latach, dlatego nazywany jest cichym zabójcą. Niestety w Polsce jest jeszcze wiele budynków zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych, które mają azbestowe pokrycie dachowe. Z tych powodów Monier, producent dachówek Braas i RuppCeramika, włączył się w propagowanie wiedzy na temat szkodliwości azbestowych pokryć dachowych. Do gmin przekazano materiały informacyjne w ramach akcji „Dach eternitowy zamienimy Ci na Braasa zdrowy". Z ulotek można było się dowiedzieć na ile szkodliwy jest azbest, jak go wymienić na zdrowe i trwałe pokrycie oraz jakie instytucje udzielają na ten cel wsparcia finansowego.
zdjecie
SuperDekarze przy pracy - montaz folii wstępnego krycia. fot. Monier

 • Do ułożenia nowego dachu użyto:
 • dachówki Braas Celtycka wraz z gąsiorami w kolorze brązowym,
 • folię wstępnego krycia Braas Veltitech 120,
 • grzebienie okapu z kratkami wentylacyjnymi Braas,
 • taśmę uszczelniająco-wentylacyjną Braas Metalroll,
 • wsporniki do łat Braas typu gwóźdź,
 • taśmę Wakaflex Braas do obróbek kominów,
 • listwy kominowe na wcięcie Braas,
 • klamry boczne do dachówki Braas.
 • Partnerami akcji byli:
 • Caro z Zamościa, firma zajmująca się specjalistycznymi pracami z azbestem,
 • Wiązary Burkietowicz Spółka Jawna z Odolanowa, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wiązarów dachowych,
 • Dekarstwo - Ciesielstwo Bauman z Chróściny koło Opola, firma dekarska na czele z Pawłem Baumanem, uczestnikiem programu SUPERDEKARZ.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone