Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Nowości rynkowe

Wybór pokrycia dachowego - czym się kierować?

kategoria: Nowości rynkowe

 

Dach to zwieńczenie budynku. Jego zadaniem jest ochrona samego budynku jak i jego wnętrza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, stąd też ma ogromny wpływ na trwałość i komfort użytkowania całej budowli.

Odpowiedni dobór pokrycia dachowego będzie nieodzowny, aby dach spełniał swoją funkcję, jak i należycie się prezentował. Dachówki ceramiczne, płyta falista, a może papa dachowa? Co może warunkować wybór rodzaju pokrycia dachowego?

Wybór materiału na pokrycie dachowe - co jest ważne?

Pierwszym etapem powinno być sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ lokalne przepisy mogą stanowić o kształcie i spadzie dachu (a to odgrywa rolę w doborze pokrycia), a nawet o jego kolorze!

Pokrycie dachu należy dobrać w odniesieniu do nośności konstrukcji dachowej - jeżeli planujemy dachówkę ceramiczną, która jest ciężka, dach będzie wymagać innych rozwiązań konstrukcyjnych niż w przypadku gdy chcemy postawić na lekkie pokrycia dachowe (np. takie jak płyta falista).

Bardzo ważne są również czynniki klimatyczne panujące w danym regionie. Inny rodzaj pokrycia dachowego lepiej sprawdzi się do domku przy lesie, a jeszcze inny w  przypadku gdy budynek stoi w bardzo wietrznej okolicy.

Kolejne aspekty, które warto uwzględnić to stopień nachylenia połaci dachowych oraz poziom skomplikowania dachu. Na dachach o dużych płaszczyznach doskonale spiszą się łatwe i szybkie w montażu pokrycia w płatach (blachodachówki, płyta falista etc.). Z kolei, w przypadku dachu o urozmaiconej bryle zaleca się stosowanie materiałów o drobniejszych gabarytach np. dachówki czy gonty, aby zredukować ilość odpadu.

 

Pokrycia dachowe - ciężkie vs. lekkie

Najpopularniejszym rodzajem ciężkiego pokrycia dachowego jest dachówka ceramiczna. Jej atutem jest trwałość - szacuje się, że tego typu dachówki wytrzymują 100 -150 lat. Na rynku dostępny jest ogromny wybór wzorów, kształtów jak również kolorów, dzięki czemu jest to pokrycie bardzo efektowne - tym bardziej że przez wzgląd na swoją charakterystykę jest idealne do pokrywania dachów o skomplikowanej, dekoracyjnej budowie. Zaletą jest również fakt, że świetnie izoluje akustycznie. Warunkiem do położenia tego rodzaju pokrycia, jest odpowiednio wytrzymała konstrukcja, a ich montaż jest czasochłonny.

Inwestorzy coraz częściej  decydują się na lekkie pokrycia dachowe. Dzięki sporo mniejszej masie samego pokrycia nie trzeba wykonywać wzmacnianej, więźby dachowej, co przekłada się na obniżenie kosztów już na etapie tworzenia konstrukcji. Cena takiego pokrycia, również jest niższa niż cena dachówek ceramicznych czy betonowych. Płyty są tłoczone tak, aby wyglądem do złudzenia przypominać tradycyjne dachówki, dzięki czemu taki dach również będzie znakomicie się prezentować. Plusem, jest także odporność na korozję. Kolejnym atutem jest łatwość i szybkość montażu.

Wybór pokrycia uzależniony jest od wymienionych w artykule czynników, jak również od zasobów finansowych czy wizji. Pokrycie dachowe to inwestycja, która posłuży długie lata, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się więcej na temat rodzajów pokryć i dobrać takie, które będzie najlepiej służyło w konkretnych warunkach.

Partnerem materiału jest Onduline.

 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone