Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Piękny dach dobrze przygotowany na zimę, czyli systemy przeciwśnieżne

Piękny dach dobrze przygotowany na zimę, czyli systemy przeciwśnieżne
Piękny dach dobrze przygotowany na zimę, czyli systemy przeciwśnieżne

Co nam się kojarzy z zimą jak nie śnieżne czapy na czerwonych dachach domów. Górskie pejzaże to przecież drewniane chatki pod białą pierzynką. Okres sąsiadujący ze świętami bożego narodzenia najprzyjemniej spędza się na posypanych śniegiem osiedlach. Co zrobić by malownicza zima była także bezpieczna?

Przed nami mroźna, aczkolwiek piękna zima, więc często będziemy się kryć w naszych domach przed niską temperaturą i śniegiem. Kluczem do sukcesu są nie tylko dobrze ocieplone ściany, ale także prawidłowo skonstruowany dach.

- Prawidłowo wykonany dach pomimo swojej szczelności i odporności na czynniki atmosferyczne powinien posiadać sprawnie działającą wentylację połaci dachowej - podkreśla Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas RuppCeramika. - Zależy ona w dużej mierze od sposobu wykonania wentylacji połaci dachowej, użytych elementów systemu oraz zastosowanej warstwy wstępnego krycia np. membrany dachowej Braas Divoroll Clima+ S czy uniwersalnej i profesjonalnej Braas Divoroll Maximum S. Dzięki temu dach naszego przyszłego domu jest odporny nie tylko na mróz, ale i na wysokie temperatury.

Nie są to jednak wszystkie możliwe funkcjonalności dachu - w zimę ważne jest to jak i czy konstrukcja dachu jest w wstanie poradzić sobie z zalegającym śniegiem.

zdjecie
Energooszczędna, wysokoparoprzepuszczalna membrana Braas Divoroll Clima+ S. [fot. Monier]
Piękny ciężar

Pięknie wyglądający, wprowadzający w świąteczno-zimowy nastrój śnieg to często duży kłopot. Kiedy zalega na dachu przez dłuższy czas, to w wyniku wahań temperatur pomiędzy dniem a nocą wierzchnia warstwa zmienia się w ciężką lodową czapę. Zwykle po kilku słonecznych i mroźnych dniach zaczyna padać nowy, bialutki śnieg. W ciągu kolejnych dni, w podobny sposób, na wierzchu nowej warstwy śniegu pojawia się lód. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które jest przyczyną lawin w górach, gdyż poszczególne warstwy śniegu nie wiążą się ze sobą. Także z naszego dachu w sposób gwałtowny i niebezpieczny może osunąć się wierzchnia warstwa śniegu. Zalegający na dachu śnieg może się zsunąć również w wyniku częstego odmarzania i wytapiania się śniegu od spodu warstwy - wtedy śnieg nagle zsuwa się po samej połaci dachu odsłaniając pokrycie dachowe.

zdjecie
Drewniana chata wraz z systemem przeciwśnieżnym w postaci belki. [fot. Monier]
- Aby zapobiec zsuwaniu się śniegu z połaci dachowej należy zamontować system zabezpieczeń przeciwśnieżnych składający się z płotków lub belek - doradza Marek Podeszwa. - Braas i RuppCeramika oferują możliwość zastosowania obydwa rozwiązania, co więcej elementy systemu zabezpieczeń przeciwśnieżnych dopasowane są kolorystycznie i technologicznie do pokrycia dachowego. Co ciekawe w Polsce takie zabezpieczania zwykle montuje się na nowych dachach o nachyleniu połaci 45 stopni i więcej. Jest to oczywiście dobra decyzja, tymczasem na dachach o mniejszych kątach nachylenia np. 30 stopni system zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest najczęściej pomijany.

W ofercie firmy Braas i RuppCeramika system przeciwśnieżny to zestaw stosownych uchwytów i dachówek pod te uchwyty, do których mocuje się płotek lub belkę, czyli tzw. okrąglaka.

Trzeba pamiętać, że śnieg, choć pięknie wygląda zsuwając się z dachu może wyrządzić wiele szkód: zniszczyć samochód lub jego części, zablokować wjazd do garażu czy drzwi, zerwać albo zapchać orynnowanie. Zagrożeni są także domownicy oraz przydomowy ogród, a w nim drzewa i krzewy. Z tego powodu system zabezpieczeń przeciwśnieżnych powinien pojawić się nad wszelkimi ciągami komunikacyjnymi. Pamiętajmy też, żeby przed zimą nasz dach obejrzała profesjonalna firma superdekarska.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone