Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Panele słoneczne - czy to się opłaca?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Panele słoneczne - czy to się opłaca?

Coraz więcej posiadaczy domów decyduje się na zastosowanie alternatywnych rozwiązań energetycznych. Należą do nich między innymi panele słoneczne, które coraz częściej wypierają coraz droższą energię pochodzącą z paliw kopalnych.

Opłacalność inwestycji w panele słoneczne coraz częściej staje się obiektem zainteresowań inwestorów. Nie ulega wątpliwości, że odnawialne źródła energii oraz proekologiczne technologie są ciekawą i rentowną alternatywą dla paliw kopalnych. Instalacja solarna jest dość droga, lecz energia słoneczna, która w urządzeniu zamienia się w ciepło, jest darmowa! Czy zastosowanie paneli słonecznych do ogrzewania pomieszczeń faktycznie jest opłacalne? W jakich sytuacjach warto zainwestować w panele słoneczne?

Myśl ekonomicznie

Zysk energetyczny jaki wynika ze stosowania kolektorów słonecznych, przypadający na 1 m2 powierzchni czynnej kolektora może być dwa razy wyższy niż ten pochodzący z popularnego systemu do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Co to oznacza w praktyce? Znaczy to tyle, że inwestycja w alternatywne rozwiązania energetyczne jakimi są panele słoneczne, jest zdecydowanie bardziej opłacalna lecz wszystko zależy od sytuacji. To, ile energii będziemy potrzebować do zużycia wody, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tu przede wszystkim wielkość domu oraz ilość członków rodziny. Im więcej użytkowników korzysta z instalacji słonecznej, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele słoneczne. Przy dwuosobowej rodzinie zużywającej niewielką ilość wody, inwestycja w kolektory słoneczne staje się mniej opłacalna. Niemniej w praktyce trudno jednoznacznie oszacować, kiedy zwróci się inwestycja w kolektory słoneczne. Tak naprawdę nikt z z nas nie jest w stanie przewidzieć ceny gazu czy prądu, jaka będzie obowiązywać za kilka czy kilkanaście lat.

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakie urządzenia grzewcze będą wspomagać kolektory słoneczne. Jeśli miałby to być kocioł gazowy, wówczas koszt gazu ziemnego do ogrzewania dobrze ocieplonego domku jednorodzinnego o rocznym zapotrzebowaniu na energię 15 000 kWh będzie wynosić mniej więcej 4000 zł. Jeśli dzięki panelom słonecznym uda nam się obniżyć koszt o 40 procent, zaoszczędzimy 1600 zł w skali roku. Bardziej opłacalny finansowo jest zakup kolektorów do domu ogrzewanego gazem płynnym. Wówczas roczne wydatki na paliwo wyniosą mniej więcej 6 tysięcy zł. co daje 2,400 oszczędności w skali roku. Jeśli dom jest ogrzewany elektrycznie - dzięki panelom słonecznym możemy zaoszczędzić nawet ponad 3 tysiące rocznie.

Instalacja paneli słonecznych jest wysoce wskazana w przypadku nowo projektowanych domów jednorodzinnych, w których stosuje się coraz częściej nowoczesne układy hybrydowe będące połączeniem kolektorów słonecznych z ogniwami fotowoltaicznymi. Tego typu rozwiązanie oferuje czołowy włoski producent paneli słonecznych Pannelli Solari (http://it-pannellisolari.it/).

Jaki rodzaj paneli wybrać?

Warto zadać sobie także pytanie jakiego rodzaju panele słoneczne chcemy zastosować w naszym domu. Panele płaskie charakteryzuje atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Kolektory płaskie doskonale „pracują" w słoneczne, letnie dni. Niestety, jego sprawność znacząco maleje kiedy na zewnątrz jest pochmurno. Jest to sporym problemem zwłaszcza zimą. Innym rodzajem paneli są panele próżniowe. Ich absorber otacza próżnia zapobiegająca nadmiernej utracie energii cieplnej w okresie zimowym. Dzięki temu rozwiązaniu kolektory próżniowe są w mniejszym stopniu uzależnione od panującej na zewnątrz temperatury. Ponadto kolektory próżniowe mogą w wydajny sposób podgrzewać ciepłą wodę użytkową zarówno latem jak i zimą. Kolektory próżniowe mogą wykorzystywać zarówno promieniowanie bezpośrednie jak i rozproszone, przebijające się przez cienką warstwę chmur. Dzięki temu działają przez 365 dni w roku. Zaznaczyć tu jednak należy, iż cena solarów próżniowych będzie o kilka tysięcy wyższa od paneli płaskich. Można również zdecydować się na trzecią alternatywę jaką są kolektory próżniowe wyposażone w rurkę cieplną wypełnioną płynem pośredniczącym. Ta technologia sprawia, że urządzenie doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami na zewnątrz. Sprawność kolektora z rurką jest najwyższa.

Dokonując wyboru paneli słonecznych należy także zadać sobie pytanie, czy chcemy wykorzystać energię tylko do wspomagania ogrzewania wody wiosną i latem czy też system solarny ma współpracować z systemem centralnego ogrzewania przez 365 dni w roku. Oczywiście kwestią priorytetową jest wybór odpowiedniego producenta.

Niewątpliwą zaletę posiadania paneli słonecznych jest ich proekologiczność. Nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska, a w dzisiejszych czasach ma to niebagatelne znaczenie. Należy tu także podkreślić iż z pomocą właścicielom paneli słonecznych przychodzi wiele gmin, które korzystają z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Program ten jest sponsorowany z budżetu wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z pewnością warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Dofinansowanie i warunki jego przyznawania uzależnione są od przepisów obowiązujących w danej gminie. W ramach takiego dofinansowania można uzyskać od 30 do 60 procent zwrotu kosztu inwestycji. Ponadto istnieje specjalny fundusz dla wspólnot mieszkaniowych i rodzin, oferujący tanie kredyty z dotacją na zakup oraz montaż kompletnych zestawów paneli słonecznych.

Ważne: Przy montowaniu paneli słonecznych pamiętaj, by wybrać sprawdzoną, fachową firmę, która pomoże Tobie kompleksowo w realizacji całej instalacji.

I co niezwykle warto podkreślić na sam koniec: czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych przyczyniacie się Państwo w znaczący sposób się do ochrony środowiska!


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone