Szukaj w serwisie

Kategorie:

Rodzaje | Wiê¼ba | Dach p³aski i zielony | Dach sko¶ny | Okna dachowe | Kolektory s³oneczne | Narzêdzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskie

Tutaj jeste¶: ABC dachu / Ocieplenie i izolacja
Polecany artyku³

Ocieplenie nakrokwiowe

Ocieplenie nakrokwiowe
Ocieplenie nakrokwiowe [fot. Linzmeier]

Niew³a¶ciwa termoizolacja dachu skutkuje powa¿nymi konsekwencjami. Uzyskujemy odwrotny od po¿±danego efekt. Latem, kiedy chcia³aby siê uciec przed gor±cem do ch³odnego domu, na poddaszu mamy prawdziw± saunê, za¶ zim±, gdy szukamy ciep³a, na poddaszu panuj± prawdziwie arktyczne warunki.

Nie powinno to dziwiæ, dach to bowiem ta czê¶æ naszego domu, przez któr±, gdy brakuje odpowiedniej izolacji, potrafi uciekaæ nawet 20% ciep³a. Statystyka zatrwa¿aj±ca, bior±c pod uwagê choæby rosn±ce ceny ogrzewania.

 

linzmeier_ocieplenie-poliuretanlinzmeier_ocieplenie-poliuretan

¦led¼my rynkowe nowo¶ci

Na rynku akcesoriów dachowych pojawia siê co rusz sporo nowo¶ci. Warto go ¶ledziæ, by nie pomin±æ ciekawych rozwi±zañ, które mo¿na wykorzystaæ przy budowie swojego domu.

  • Jaki¶ czas temu na rynku pojawi³y siê  poliuretanowe ocieplenia nakrokwiowe w postaci p³yt i bez w±tpienia warto rozwin±æ ten w±tek. Marka Braas ma w swojej ofercie ocieplenia nakrokwiowe DivoDamm. S± to p³yty o wymiarach 1x2,4m i grubo¶ciach od kilku do kilkunastu centymetrów – mówi Jakub Krzemiñski, Doradca Techniczny Braas RuppCeramika, marek patronuj±cych programowi Superdekarz.

Podstaw± zalet± tych produktów jest monta¿. Uk³ada siê je na krokwiach, a ³±czy siê je na pióro i wpust.

  • Skutkuje to redukcj±, do absolutnego minimum, mostków termicznych, tak czêstych przy tradycyjnej miêdzykrokwiowej metodzie ocieplania dachów – dodaje Jakub Krzemiñski.

Kolejnym atutem poliuretanowych p³yt jest wspó³czynnik Lambda  (przewodzenie ciep³a)  wynosz±cy 0,024.

  • Dla porównania materia³y tradycyjne osi±gaj± poziom 0,035 – 0.040. Oznacza to, ¿e przy zastosowaniu nakrokwiowych p³yt izolacyjnych z poliuretanu o grubo¶ci powiedzmy 120 mm, uzyskamy ten sam efekt (wspó³czynnik przenikania ciep³a U=0,19 ), jak przy u¿yciu tradycyjnej we³ny o grubo¶ci mniej wiêcej 200 mm. Zastosowanie ocieplenia na krokwiach ma jeszcze jeden ciekawy aspekt, aspekt estetyczny. Dziêki nim, mo¿na bez problemu wyeksponowaæ we wnêtrzu drewnian± konstrukcjê, co daje architektom nowe mo¿liwo¶ci aran¿acyjne – wylicza Jakub Krzemiñski.

Co istotne tak¿e,  p³yty poliuretanowe nie wch³aniaj± wilgoci i nie oddychaj±. Przegroda dachowa zatem „nie oddycha”, jak to ma miejsce przy budowaniu jej w sposób tradycyjny, czyli od wewn±trz pozostaje szczelna paroizolacja, potem we³na, a na górze oddychaj±ca membrana.

  • Ró¿nica w rozwi±zaniu problemu polega na tym, ¿e w przypadku zastosowania na dachu p³yt poliuretanowych nale¿y dok³adnie przemy¶leæ wentylacjê w domu, a najlepiej zaprojektowaæ wentylacjê mechaniczn±. Tymczasem w domu z dachem „oddychaj±cym” wentylacja grawitacyjna, nad któr± nie mamy ¿adnej kontroli zazwyczaj wystarcza³a – porównuje Jakub Krzemiñski.

Optymalna temperatura zim± i latem

Za prawid³ow± termoizolacj± dachu stoj± dwa czynniki, które odgrywaj± kluczow± rolê – dobry materia³ izolacyjny i pokryciowy.

  • Koniecznie trzeba zwróciæ uwagê na sposób wykonania izolacji przez fachowców – w przypadku poddasza u¿ytkowego powinna byæ ona dwuwarstwowa, a tak¿e na rodzaj u¿ytych do tego celów materia³ów. Je¿eli zostan± pope³nione jakie¶ b³êdy, odbij± siê one na mieszkañcach domu. I tak, np. je¶li dach zosta³ zbyt ma³o ocieplony, wówczas liczmy siê z tym, ¿e latem poddasze bêdzie duszne i gor±ce, a zim± panowaæ tam bêdzie ch³ód. Wstawianie klimatyzatorów i monta¿ dodatkowych urz±dzeñ cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyæ wysokie koszty. W parze z bezb³êdnie zrobion± izolacj± musi i¶æ wybór odpowiedniego materia³u pokryciowego. Najlepiej sprawdzi siê dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyæ straty ciep³a w zimie, ale równie¿ ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem siê pomieszczeñ w czasie lata. Dachówka te¿ du¿o wolniej siê nagrzewa podczas upa³ów ni¿ np. blachodachówka – mówi £ukasz Budzyñski, laureat bran¿owego programu Superdekarz.

 

Kosz z obustronnym naciêciem. Fot. Braas

Okap bez wypustu. Fot. Braas

Kalenica z obustronnym naciêciem. Fot. Braas Okap z wypustem. Fot. Braas

Komu powierzyæ to zadanie?

S± takie elementy domu, które wymagaj± prawdziwego speca. Do nich bez w±tpienia nale¿y dach, dlatego wszelkie sprawy z nim zwi±zane powinien braæ w swoje rêce specjalista.

  • Dach to newralgiczna czê¶æ domu i bez dwóch zdañ musi siê nim zaj±æ dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a tak¿e naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak wa¿nych, bo to ta czê¶æ, która bezpo¶rednio chroni je przed wszelkimi wp³ywami atmosferycznym – mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu bran¿owego SUPERDEKARZ.

Dach jest skomplikowan± i trudn± do wykonania konstrukcj±. Dlatego nie ka¿dy, a jedynie specjalista w tej dziedzinie powinien podejmowaæ siê jej wykonania. Pope³niæ b³êdy mo¿na w zasadzie na ka¿dym etapie jego wykonywania, co grozi bardzo powa¿nymi konsekwencjami.

  • Mo¿na pope³niæ b³êdy zarówno w samej konstrukcji dachu, a tak¿e pod jego pokryciem i nad nim. Niestety zdarzaj± siê tak znacz±ce wady konstrukcyjne, ¿e mog± groziæ nawet zawaleniem siê dachu. Je¿eli nie jeste¶my pewni tego, co wykona³ nasz dekarz, mo¿emy zamówiæ specjaln± ekspertyzê u rzeczoznawcy. Warto te¿ wiedzieæ, ¿e budynek, który bêdzie mia³ tak ra¿±ce b³êdy konstrukcyjne, nie zostanie dopuszczony do u¿ytkowania, dopóki w³a¶ciciel ich nie usunie – dodaje Bogdan Kalinowski.

Wykonanie w³a¶ciwiej izolacji, która jest elementem kluczowym w naszym domu nale¿y w³a¶nie powierzyæ fachowcom. Bêdziemy mieli wówczas pewno¶æ, dobrze wydanych pieniêdzy, ale tak¿e pewno¶æ, ¿e ta inwestycja kiedy¶ siê na pewno zwróci. Eksploatuj±c w pó¼niejszych latach dom, zauwa¿ymy zapewne oszczêdno¶ci na ogrzewaniu zim±, a latem unikniemy konieczno¶ci sch³adzania pomieszczeñ.

Szczyt dachu z wypustem. Fot. Braas Szczyt dachu bez wypustu. Fot. Braas
Przej¶cie przez dach - komin. Fot. Braas Przej¶cie przez dach - kominek wentylacyjny. Fot. Braas


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNO¦CI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrze¿one