Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Nowy dach nad użytkowym poddaszem

Nowy dach nad użytkowym poddaszem
Nowy dach nad użytkowym poddaszem [fot.: Braas]

W nowym budownictwie coraz częściej spotykamy się z zagospodarowaniem poddasza na przestrzeń użytkową. Decydując się na tę opcję, należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny i pokrycie dachowe. Ponieważ to właśnie od tych czynników zależy, czy pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem będą komfortowe i funkcjonalne.

Adaptując poddasze do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej. Musimy jednak zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki. Przede wszystkim powinna panować w nich odpowiednia temperatura, muszą też być ciche.

Jak ograniczyć hałas

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe wytłumienie hałasów na poddaszu. Kiedy brakuje odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w danym wnętrzu stanie się bardzo uciążliwe. Niejednokrotnie bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Szczególnie, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokoik dziecięcy. Z tego względu najlepiej już na etapie wyboru materiałów budowlanych, wziąć pod uwagę te aspekty.

  • Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne posiadają ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne i cementowe. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu – mówi Łukasz Budzyński laureat branżowego programu Superdekarz.

Optymalna temperatura zimą i latem

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa czynniki, które odgrywają kluczową rolę – dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. 

  • Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców – w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa, a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak, np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów niż np. blachodachówka – mówi Łukasz Budzyński.

Prawidłowa wentylacja poddasza

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak można zniszczyć dom nie robiąc wentylacji poddasza. Otóż skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego.

  • Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ chroni warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią. Jej brak może skutkować przedostawaniem się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania. A zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji. Destrukcyjny wpływ wilgoci objawi się również w postaci pleśni i grzybów, które mogą niekorzystnie rzutować na zdrowie lokatorów – przestrzega Łukasz Budzyński.

Dlatego też pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Na połaci natomiast montujemy dachówki wentylacyjne. Nie można także zapomnieć o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone