Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Wydarzenia

Najładniejszy stromy dach w Polsce

kategoria: Wydarzenia
obrazek aktualności
Najładniejszy stromy dach w Polsce [fot.: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy]

Na tegorocznych obchodach Dnia Dekarza rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy dach w Polsce”. Pierwsze miejsce w kategorii „Dach stromy” zdobył budynek pokryty dachówką marki Koramic. Co wyróżniło tę inwestycję na tle innych projektów? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Za wykonanie dachu odpowiadał pan Henryk Jędrzejczak posiadający tytuł czeladnika dekarskiego. Wykonawstwem dachów zajmuje się od ponad 20 lat. Należy do zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Prace zajęły 10 tygodni i były realizowane przez czteroosobowy zespół pod nadzorem pana Henryka.

  • Jestem bardzo zadowolony z efektu mojej pracy. Dach świetnie komponuje się z całym budynkiem. Każdy szczegół wykonawstwa był przeze mnie przemyślany i wymagał dużej staranności. Uważam, że finalnie udało mi się osiągnąć cel stawiany przez inwestora – oryginalnej i wyjątkowo estetycznej konstrukcji – powiedział pan Henryk.

Inwestor zdecydował się na rozwiązania techniczne z najwyższej półki. Na pokrycie dachu wybrał dachówkę Karpiówkę marki Koramic o wykroju półokrągłym i kolorze antracytowej angoby, produkowaną w zakładzie w Kunicach. Zależało mu jednocześnie na walorze estetycznym – po konsultacjach z panem Henrykiem zdecydował się na krycie w łuskę. Ciekawy efekt wizualny był najważniejszy. Decyzja ta przyniosła zamierzony skutek.

Trudny kształt dachu

Wykonanie tego projektu dachu stanowiło duże wyzwanie. Trzeba było uwzględnić wiele szczegółów w związku ze zmiennym nachyleniem dachu i niestandardowym systemem rynnowym. Trudnym zadaniem było pokrycie fragmentu połaci nad jednym z okien. Pan Henryk nazwał je „rybim okiem”, które od typowego „wolego oka” różni się symetrią kształtu w poziomie i zaokrągleniem zarówno górnej jak i dolnej linii okna. Swoim opływowym kształtem najbardziej przypomina rybę. W swojej długiej karierze pan Henryk po raz pierwszy spotykał się z takim przypadkiem.

Dach deskowany

Inwestor zdecydował się na pełne deskowanie konstrukcji dachowej, do którego użyto desek sosnowych o grubości 2,5 cm. W związku z użytkowym poddaszem wybrano wariant z podwójną przestrzenią wentylacyjną dachu. Pan Henryk zastosował kontrłaty (2,5 x 5,0 cm) i łaty (4,0 x 5,0 cm), a do montażu dachówek użył sugerowanych przez producenta okrągłych gwoździ miedzianych 2,2 x 50 mm. Dla poprawienia wentylacji wybrał dachówki wentylacyjne kalenicowe oraz okapowe, a pod gąsiory wykorzystał wentylacyjną taśmę aluminiową

System rynnowy

Kolejnym elementem dachu, wymagającym autorskiego wykonania, był system rynnowy. Dbając o estetykę, inwestor zdecydował się na pas elewacji czołowej zakrywający rynny. We współpracy z cieślą pan Henryk stworzył koryta w deskowaniu poniżej połaci, w których umieścił rynny. Wszystkie elementy były ręcznie profilowane pod kształt koryt i wykonane na budowie z tytanowo-cynkowej blachy gołowalcowanej. Następnie, już w korytach, elementy rynien były ze sobą lutowane. Rury spustowe wpięto bezpośrednio do kanalizacji deszczowej.

Wykonanie systemu rynnowego wymagało dużej precyzji i dobrego przemyślenia. Musiałem uwzględnić rozszerzalność materiału i bardzo skrupulatnie lutować poszczególne elementy – wspomina pan Henryk. Na niektórych łukach rynny należało profilować w dwóch płaszczyznach jednocześnie.

W projekcie pojawił się również akcent  ekologiczny. Na dachu zamontowano dwa kolektory słoneczne – solary przeznaczone do ogrzewania wody w budynku.

Zwycięstwo w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy to dopiero pierwszy krok. Polska edycja stanowiła eliminacje do międzynarodowego konkursu organizowanego przez "IFD" (Międzynarodowe Stowarzyszeni Dekarzy) i "RCCA" (Irlandzkie Stowarzyszenie Wykonawców Dachów i Fasad). Podczas 59 Kongresu Dekarzy w Dublinie (3-5 listopada 2011 r.) najładniejszy polski dach weźmie udział w rywalizacji międzynarodowej.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: szan
dn. 11.09.2011 godz. 00:00:00

może i ładny ale żeby kominy obkładać taśma kto to widział ? po dwóch latach będzie cieknąć

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone