Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ocieplenie | Wentylacja | Aran¿acje | Adaptacja strychu

Tutaj jeste¶: Poddasze / Aran¿acje

Nadaj skosom sens

kategoria: Aran¿acje
Nadaj skosom sens
Niski skos mo¿na wykorzystaæ, buduj±c pod nim pó³kê na ksi±¿ki.

Mieszkania na poddaszu maj± niezaprzeczalny urok, ale z powodu skosów marnuje siê tam wiele miejsca. Mo¿na to zmieniæ i zagospodarowaæ przestrzeñ pod skosami, montuj±c tam pó³ki lub szafki, których w domu nigdy za wiele.

Pó³ki na murowanych nogach

Je¿eli skos jest niski, mo¿na wykorzystaæ go, buduj±c pod nim pó³kê na ksi±¿ki, czy na przyk³ad blat, który pos³u¿y jako biurko albo rodzaj toaletki w ³azience. Pó³kê lub blat nale¿y oprzeæ na murkach. Do ich zbudowania mo¿na wykorzystaæ bloczki z betonu komórkowego (najlepiej te o szeroko¶ci 8 lub 12 cm). Charakteryzuj± siê one stosunkowo ma³ym ciê¿arem oraz ³atwo¶ci± monta¿u – mo¿na je ³atwo przycinaæ do odpowiednich kszta³tów i wymiarów, co w przypadku montowania pod skosami ma istotne znaczenie.

Przed wykonaniem murków nale¿y na pod³odze i ¶cianach zaznaczyæ o³ówkiem miejsca ich usytuowania. Trzeba tak¿e odpowiednio przygotowaæ powierzchnie ³±czonych elementów i oczy¶ciæ je z kurzu, brudu i ukruszonych fragmentów. Je¿eli na pod³odze znajduj± siê p³ytki ceramiczne, nie ma konieczno¶ci ich zrywania, a jedynie trzeba je przeszpachlowaæ zapraw± klejow± Atlas Plus, oczywi¶cie po odt³uszczeniu i oczyszczeniu.

Nastêpnie mo¿na zastosowaæ w³a¶ciw± dla bloczków zaprawê Atlas KB 15, która jest gotow±, such± mieszank± spoiwa cementowego, kruszyw i ¶rodków modyfikuj±cych. Pozwala ona na ³±czenie elementów cienkimi spoinami o grubo¶ci od 2 do 10 mm. Jest ³atwa w zastosowaniu, plastyczna i pozwala szybko ³±czyæ bloczki, kszta³tki oraz inne elementy. Je¿eli w grê wchodz± wiêksze nierówno¶ci pod³o¿a, do wypoziomowania pierwszej warstwy mo¿na u¿yæ Zaprawy Murarskiej Atlas.

Nastêpnie zaprawê KB 15 nale¿y rozprowadziæ równomiernie za pomoc± z±bkowanej pacy. Zaprawê nale¿y nak³adaæ tak¿e na pionowe p³aszczyzny styku bloczków. Ka¿dy kolejny uk³adany element nale¿y mocno docisn±æ i dobiæ gumowym m³otkiem do po¿±danego po³o¿enia. Nie nale¿y jednorazowo nak³adaæ zaprawy na zbyt du¿± powierzchniê, gdy¿ po rozprowadzeniu zachowuje ona swoje w³a¶ciwo¶ci przez oko³o 10-30 min.

Aby nadaæ murkom ostateczny, estetyczny wygl±d, nale¿y je wykoñczyæ. Na przedniej, widocznej czê¶æ konstrukcji mo¿na pokryæ je elementami drewnianymi lub wykoñczyæ glazur±. Wy³o¿enie murków p³ytkami nie jest skomplikowan± czynno¶ci±, mo¿na je bowiem przykleiæ bezpo¶rednio na bloczki, u¿ywaj±c kleju Atlas Plus. Najpierw nale¿y jednak zagruntowaæ powierzchnie preparatem Atlas Uni-Grunt, aby zredukowaæ ch³onno¶æ pod³o¿a.

Sprytne schowki

Je¿eli skos jest wy¿szy, mo¿na oddzieliæ go od reszty pomieszczenia za pomoc± ¶cianki z p³yty gipsowo-kartonowej z wmontowanymi drzwiami. Powsta³y w ten sposób schowek mo¿na wykorzystaæ w kuchni jako spi¿arniê, w sypialni jako garderobê, czy w ³azience – jako chocia¿by pomieszczenie na pralkê. Na pocz±tku nale¿y wyznaczyæ linie monta¿u szkieletu ¶cianki na pod³odze i ¶cianach, trzeba pamiêtaæ przy tym o dok³adnym wyznaczeniu pionu. Szkielet budujemy z metalowych profili, które przycinamy no¿ycami do blachy. Do sufitu, pod³ogi i ¶cian przykrêcamy szyny, tworz±ce obwód ¶cianki.

zdjecie
Wy¿szy skos mo¿e oddzieliæ od reszty pomieszczenia ¶cianka z wmontowanymi drzwiami.
Futrynê do drzwi ustawiamy i blokujemy w ¿±danym miejscu, a nastêpnie montujemy szkielet z dwóch pionowych s³upków, utrzymuj±cych drzwi. Drzwi nale¿y z³±czyæ ze s³upkami za pomoc± blachowkrêtów, a ca³o¶æ wzmocniæ poziom± belk± stabilizuj±c± nad futryn±. Pozosta³e pionowe s³upki docinamy do wysoko¶ci równej odleg³o¶ci miêdzy szyn± pod³ogow± a sufitow± i rozstawiamy pionowo co po³owê szeroko¶ci p³yty. £±czenie s³upków pionowych z szynami wykonujemy za pomoc± specjalnych elementów ³±cz±cych.

Maj±c tak przygotowany szkielet, docinamy p³yty g-k do ¿±danych wymiarów. Nale¿y pamiêtaæ o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych – po 10 mm nad pod³og± i pod sufitem. P³yty przykrêcamy do s³upków co 25-30 cm, w odleg³o¶ci 1 cm od krawêdzi. Je¿eli wysoko¶æ pomieszczenia jest wiêksza od d³ugo¶ci p³yt, pomiêdzy s³upkami montujemy poprzeczne listwy. Miejsca styku p³yt ze stropem nale¿y zazbroiæ ta¶m± z w³ókna szklanego, doskonale nadaj± siê do tego ta¶my z oferty Doliny Nidy, które zatapiamy w masie szpachlowej Gipsar Max.
¦ciankê zostawiamy do wyschniêcia, a nastêpnie dok³adnie szlifujemy i czy¶cimy. Przed malowaniem powierzchniê ¶cianki gruntujemy ¶rodkiem Atlas Uni-Grunt, rozcieñczon± farb± lub innym ¶rodkiem do gruntowania, polecanym przez producenta danej farby.

EKSPERT RADZI: Dariusz Grygiel, GRUPA ATLAS - Za luksferami

¦ciankê, która ma oddzieliæ schowek pod skosem od reszty pomieszczenia, mo¿na wykonaæ ze szklanych pustaków. Do ich monta¿u dobrze nadaje siê zaprawa klejowa Atlas Plus Bia³y. Monta¿ konstrukcji nale¿y rozpocz±æ od wykonania zbrojonego stalowymi prêtami coko³u, który wraz z pasem górnym i pasami bocznymi tworzy ramê obwodow±. Z pustaków szklanych mo¿na wykonywaæ ca³e ¶cianki dzia³owe, jak te¿ czê¶ci ¶cianek, równie¿ zakrzywione. Pustaki mog± byæ przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe. W zale¿no¶ci od koloru i rodzaju szk³a przepuszczaj± one mniej lub wiêcej ¶wiat³a.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNO¦CI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrze¿one