Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Materiały do ocieplenia poddasza

kategoria: Temat na czasie

Adaptacja poddasza to spore wyzwanie dla osób, które chciałyby zyskać nową przestrzeń użytkową w swoim domu. Aby zaadaptować odpowiednio poddasze do celów użytkowych, przede wszystkim trzeba je odpowiednio ocieplić. Do izolacji termicznej poddasza stosuje się obecnie trzy podstawowe materiały - wełnę szklaną, styropian, a także pianka poliuretanową. Który z tych materiałów jest najlepszym rozwiązaniem?

Zastosowanie wełny szklanej do izolacji termicznej poddasza

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę wełnę szklaną. Materiał ten ma znakomite właściwości termoizolacyjne. Jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu uszczelniony nią dach “oddycha”. Dodatkowo wełna szklana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz izolacyjności termicznej wełna szklana znakomicie pochłania również dźwięki,  co sprawia, że nadaje się również do wykonania izolacji akustycznej. Jednak warto podkreślić, że zastosowanie wełny szklanej oznacza spore obciążenie dla konstrukcji dachu. Należy również wspomnieć, że układanie takiej izolacji może trwać nawet kilkanaście dni.

Poddasze ocieplone styropianem

Do wykonania izolacji termicznej poddasza często stosuje się również styropian. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Styropian także posiada znakomite właściwości termoizolacyjne, ale również jest odporny na działanie wilgoci - zwyczajnie nie nasiąka wodą. Jest to materiał w dużym stopniu odporny również na grzyby i pleśń. Dlatego też fachowcy często stosują go między innymi do ocieplania posadzek. Niemniej jednak w przypadku poddaszy warto zwrócić uwagę na jedną zasadniczą wadę zastosowania styropianu. Chodzi tutaj o jego słabą izolacyjność akustyczną. Styropian również nie jest odporny na działanie ognia. Podczas pożaru nie daje jakiegokolwiek  zabezpieczenia dla więźby dachowej.

Pianka poliuretanowa

Kolejnym materiałem, który można zastosować do wykonania izolacji termicznej poddasza, jest pianka poliuretanowa. Najważniejszą zaletą stosowania tego rodzaju materiału jest szybkość jej montażu. Wykonuje się go metodą natryskową, przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego agregatu. Warto podkreślić, że dzięki takiej metodzie aplikacji pianka idealnie wypełnia przestrzeń przeznaczoną na izolację. Niemniej jednak pianka poliuretanowa jest łatwopalna, a podczas pożaru wydziela mnóstwo szkodliwych substancji. Łatwość montażu sprawia jednak, że ten rodzaj izolacji termicznej zyskuje znacznie na popularności.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone