Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Wydarzenia

Konferencja: Lekkie ściany i dachy - projektowanie i wykonanie

kategoria: Wydarzenia, Jacek Sawicki, Katarzyna Krawiecka- Stowarzyszenie DAFA
obrazek aktualności
Konferencja: Lekkie ściany i dachy - projektowanie i wykonanie

Ponad 180 osób uczestniczyło w konferencji „Lekkie ściany i dachy – projektowanie i wykonanie”, które Stowarzyszenie DAFA zorganizowało 12 stycznia 2010 r. w Poznaniu podczas trwających Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2011. To dużo, zważywszy na obecność w kalendarzu targowym innych, równie znaczących konferencji popularno-naukowych, które przeprowadzano w tym samym czasie. Tak wysoka frekwencja jednoznacznie dowiodła, że projektanci i wykonawcy obiektów budowlanych (w tym wykonujący dachy płaskie i fasady) odczuwają potrzebę stałego doskonalenia własnej wiedzy i umiejętności. Ale nie tylko oni. Na konferencji obecni byli również uczestnicy reprezentujący inne grupy społeczności budowlanych: architekci, konstruktorzy, inżynierowie budowlani o różnych specjalizacjach, generalni wykonawcy i przedstawiciele firm podwykonawczych, inwestorzy, ich zarządcy, deweloperzy, a także reprezentujący świat nauki zainteresowani wykładowcy i studenci wyższych uczelni technicznych z kierunków budowlanych.

Pięciogodzinna konferencja została przez jej uczestników przyjęta z uznaniem. Dla organizatorów była to znacząca satysfakcja z kilku miesięcy działań i dokładania wielu starań dla jak najlepszego dopięcia wszelkich spraw organizacyjnych i niezbędnych ustaleń merytorycznych. Tematykę w całości opracowali i zreferowali uznani eksperci wywodzący się z firm zrzeszonych w DAFA. Program zawierał 10 referatów wypełniających dwie sesje: „Projektowanie lekkich ścian i dachów” oraz „Dachy płaskie”. Moderatorem spotkania był Paweł Fiszer - ekspert Stowarzyszenia, autor opracowań i publikacji DAFA.

Harmonogram konferencji zainaugurowała prezentacja Stowarzyszenia DAFA przygotowana i wygłoszona przez Katarzynę Krawiecką koordynującą jego działalność. Autorka w dużym skrócie przedstawiła jego program i cele działania. Między innymi wspomniała na datę 10 luty 2006 r. - dzień narodzin DAFA.

Ciąg dalszy wypełniły zaplanowane referaty, w kolejności:
- „Zasady obliczania blach według norm: PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-5”. Jego autorem jest Leopold Sokół z firmy Sokol Consultants. W rozszerzeniu tematyki tytułu oznaczenie norm PN-EN 1993-1-3 i PN-EN 1993-1-5 dotyczy

Eurokodów 3: Projektowanie konstrukcji stalowych:
- Część 1-3: Reguły ogólne – Reguły uzupełniające dla konstrukcji z kształtowników i blach profilowanych na zimno
- Czesc 1-5: Blachownice.

Prelegent wyjaśnił szereg kompleksowych  definicji i wzorów ujętych w normach, których znajomość jest niezbędna dla uzyskiwania ekonomicznych rozwiązań z zachowaniem wymaganego stopnia bezpieczeństwa konstrukcji, przedstawił zasady obliczeń wspomaganych badaniami i na zakończenie podał przykład obliczenia blachy ze wspornikiem.

- „Dachy z metalu jako piąta elewacja”. Referat ten przygotował i zaprezentował Paweł Żwirek z firmy ME Polska Sp. z o. o. Przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące klasyfikacji pokryć dachowych, w tym pokryć z blach oraz wybrane zagadnienia dotyczące projektowania i wykonywania pokryć metalowych.

- „Zmiany w przepisach przeciwpożarowych dla budynków  przemysłowych” przedstawione przez Krzysztofa Bagińskiego, eksperta z firmy Mercor. Aktualnie w odpowiednich instytucjach trwają prace dotyczące wypracowania nowej formuły przepisów techniczno-budowlanych. W zamyśle powinny ułatwić stosowanie metod inżynierskich w celu uproszczenia przyjmowania innowacyjnych rozwiązań projektowych, które dotychczas są możliwe jedynie na podstawie uciążliwej procedury odstępstwa od obowiązujących przepisów. Autor wyjaśniał istotę nowej budowy przepisów oraz porównywał proponowane zmiany do obowiązujących przepisów.

- „Jak ożywić elewację z metalu?” Odpowiedzi udzielał architekt Jakub Fiszer w oparciu o konkretne przypadki korzystania z różnych form architektonicznych z zastosowaniem akcentów kolorystycznych, gry światłocienia, indywidualnych uwarunkowań budowli, perforacji materiałowych oraz wkomponowywanej zieleni.

- „Wytyczne DAFA do projektowania i wykonania dachów płaskich”, odnoszą się do publikacji DAFA DP 1.01 traktującej o dachach płaskich z izolacją przeciwwodną. Maciej Borodzicz z firmy Sika przedstawił wybrane jej tezy, a przy okazji zaanonsował planowane wydanie w I kwartale 2011 r. jej nowego wydania poszerzonego m. in. o rysunki detali.

- „Technika mocowań w ujęciu normy wiatrowej”, której autor, Marian Bober z firmy Koelner – w oparciu o normę PN-EN 1991-1-4:2008 „Oddziaływanie na konstrukcje - cz. 1-4. Oddziaływanie wiatru” – omówił zagadnienie oddziaływania wiatru na obiekty budowlane i ich elementy oraz sposoby postępowania dla rekompensowania jego wpływu na budowlę przy zastosowaniu odpowiednich systemów mocowania.

- „Projekt odśnieżania dachu podstawą do «Instrukcji odśnieżania dachu»”. Michał Wilk, reprezentujący firmę BALKAR Technology przedstawił złożoność problemu odśnieżania dachów w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji powinno się wykonać projekt odśnieżania dachu uwzględniający takie aspekty jak: mapę obciążenia dachu śniegiem, monitoring, plan składowania śniegu z odśnieżania dachu na terenie, sprawdzenie konstrukcji na schematy obciążenia wynikające z technologii odśnieżania dachu, organizację odśnieżania zgodnie z przepisami BHP. Mając na uwadze administracyjne decyzje dotyczące odśnieżania dachów, dla nowo projektowanych obiektów projekt ośnieżania dachu powinien być integralną częścią projektu wykonawczego obiektu.

- „Problemy  dot. techniki mocowań i uszczelnień oraz sposoby ich rozwiązywania w opracowaniach DAFA”, które przedstawił Mariusz Pawlak z firmy SFS intec. Serię omówionych, publikacji tworzą jak dotąd trzy wydane, unikalne opracowania autorskie dotyczące techniki mocowań: DAFA M 1.01 „Wytyczne doboru łączników do montażu stalowych blach profilowych dachów i ścian”, DAFA M 2.01 „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”, DAFA M 3.01 „Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Autor przedstawił również dwie nowe pozycje wydawnicze Stowarzyszenia z zakresu fizyki budowli, które stanowią przykład twórczego rozwinięcia i aktualizacji opracowań wydanych przez Instytut IFBS na rynku niemieckim.

- „Zastosowanie płynnych folii tworzywowych do uszczelniania trudnych fragmentów dachów płaskich”. W referacie Marian Kies z firmy Enke Werk scharakteryzował płynne folie hydroizolacyjne i ukazał je w zastosowaniach praktycznych, po czym omówił wymagania stawiane płynnym foliom hydroizolacyjnym w oparciu o wytyczne „Deutsches Dachdeckerhandwerk” dotyczące uszczelnień dachów płaskich, a także zaprezentował płynne folie hydroizolacyjne w oparciu o wybrane realizacje budowli.

W trakcie panelu dyskusyjnego kończącego konferencję zadawano ekspertom DAFA wiele pytań, co dobrze świadczyło o dociekliwości słuchaczy i ich zaangażowaniu w śledzenie treści referatów.

Było to już kolejne seminarium Stowarzyszenia DAFA, które zaistniało w kalendarzu Międzynarodowych Targów BUDMA, ale pierwsze organizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Podsumowując przedsięwzięcie można stwierdzić, że jego organizatorzy odnieśli spory sukces medialny i edukacyjny.

autor: Jacek Sawicki, Katarzyna Krawiecka- Stowarzyszenie DAFA

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone