Szukaj w serwisie

Kategorie:

Rodzaje | Wiê¼ba | Dach p³aski i zielony | Dach sko¶ny | Okna dachowe | Kolektory s³oneczne | Narzêdzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskie

Tutaj jeste¶: ABC dachu / Kominy

Komin na poziomie

kategoria: Kominy
Komin na poziomie
Komin jeszcze bez czapy. [Fot. ATLAS]

W³a¶ciwie wykonany komin zapewnia mieszkañcom bezpieczeñstwo i komfort. Powinien zatem byæ stabilny, odporny na wysok± temperaturê, kwasy i po¿ar, a nade wszystko musi mieæ dobry ci±g.

Solidny fundament i trzon

Stawianie komina zaczynamy od fundamentu. Mo¿emy wymurowaæ go z kamieni lub cegie³ pe³nych, najczê¶ciej jednak wykonuje siê go ze zbrojonego betonu. Fundament zwykle ma kszta³t prostopad³o¶cianu o wysoko¶ci nie mniejszej ni¿ 30 cm. D³ugo¶æ i szeroko¶æ nale¿y tak dobraæ, aby fundament z ka¿dej strony wystawa³ poza obrys komina przynajmniej 15 cm. Bardzo wa¿ne jest wykonanie odpowiedniej otuliny zbrojenia g³ównego - 5 cm, gdy warstwa podk³adowa jest wykonana z betonu chudego klasy B 7,5 oraz 7 cm, gdy fundament nie ma izolacji.

zdjecie
Wokó³ komina zak³ada siê w specjalnych bruzdach (10-15 cm powy¿ej pokrycia dachowego) wyprofilowane ko³nierze blaszane. [Fot. Shutterstock]
Na fundamencie stawiamy trzon kominowy. Do jego murowania mo¿emy u¿yæ zaprawy cementowej, np. Zaprawy Murarskiej Atlas, która jest gotow± such± mieszank±. Je¿eli zdecydujemy siê na ceg³ê klinkierow±, musimy u¿yæ specjalistycznej zaprawy do tego typu ceg³y. Takim w³a¶nie produktem jest Zaprawa Murarska Atlas z Trasem. Tras - minera³ pochodzenia wulkanicznego - ogranicza mo¿liwo¶æ wyst±pienia wykwitów na wymurowanej powierzchni. Zaprawa ta nadaje siê zarówno do murowania cegie³, jak i do ich spoinowania. Pierwszy etap - murowanie - polega na po³±czeniu cegie³ zapraw±, z pozostawieniem miejsca na spoinê. Spoinowanie wykonujemy t± sam± zapraw±. Mo¿na je rozpocz±æ nie wcze¶niej ni¿ po up³ywie siedmiu dni od zakoñczenia pierwszego etapu.

Przewody i przegrody

Muruj±c komin z ceg³y, musimy pamiêtaæ, ¿e minimalne wymiary przewodów powinny wynosiæ 14 x 14 cm, czyli 1 x 1 ceg³y plus spoiny. W zale¿no¶ci od przeznaczenia i wysoko¶ci przewodów, murowane s± równie¿ kominy o wiêkszym przekroju, np. 14 x 20 cm (1 x 3 ceg³y plus spoiny), 20 x 27 cm (3 x 1 ceg³a plus spoiny), 20 x 20 cm. Zaleca siê, aby przewody mia³y kszta³t kwadratu lub prostok±ta o stosunku boków 2:3. Powierzchnie przewodów powinny byæ g³adkie, bez wystêpów i wklê¶niêæ (³±cznie ze spoinami), dlatego zaleca siê murowaæ je przy pomocy drewnianych lub stalowych szablonów. W przewodach, prowadzonych z odchyleniem od pionu, ceg³y trzeba uk³adaæ prostopadle do odchylenia.

Przegrody pomiêdzy przewodami powinny mieæ grubo¶æ co najmniej 1 ceg³y, czyli 12 cm. Taka sama grubo¶æ ¶cianki musi byæ zachowana do lica muru wewnêtrznego. Gdy przewody s± prowadzone w zewnêtrznych ¶cianach domu oraz tam, gdzie przechodz± przez poddasze nieocieplone, zewnêtrzne ¶ciany komina nale¿y pogrubiæ do 1 ceg³y (25 cm) lub zastosowaæ dodatkowe ocieplenie, np. z we³ny mineralnej o grubo¶ci 5 cm. Zaleca siê równie¿ grupowanie przewodów dymowych i spalinowych razem z wentylacyjnymi. Pozwoli to zmniejszyæ straty ciep³a w kominie i zapewni lepszy ci±g.

Dobry ci±g

  • Gdy komin jest wolnostoj±cy, czyli stanowi konstrukcjê samono¶n±, powinien byæ oddylatowany od stropu. Kiedy jest fragmentem ¶ciany no¶nej, mo¿na na nim opieraæ belki stropowe, ale powinno to byæ poprzedzone obliczeniami statycznymi. Wychodz±c z kominem ponad dach, musimy to zrobiæ na wysoko¶æ zapewniaj±c± w³a¶ciwy ci±g. Na dachu o k±cie nachylenia do 12° wylot komina powinien znajdowaæ siê co najmniej 60 cm ponad poziomem kalenicy budynku (rys. 1).
  • Je¿eli dach ma wiêkszy k±t nachylenia ni¿ 12° i pokryty jest materia³ami ³atwopalnymi (strzecha, gont drewniany), wyloty przewodów powinny znajdowaæ siê tak¿e minimum 60 cm powy¿ej poziomu kalenicy domu (rys. 2).
  • Natomiast je¶li pokrycie dachu jest trudno palne lub niepalne (dachówka bitumiczna, blacha, dachówka ceramiczna), wyloty przewodów mog± siê znajdowaæ 30 cm ponad powierzchni± dachu, pod warunkiem jednak, ¿e odleg³o¶æ pozioma od obudowy komina do powierzchni dachu wynosi przynajmniej 1 m (rys. 3).

W czapie i ko³nierzu

Na komin zak³adamy czapê, która chroni go przed opadami atmosferycznymi. Najpierw na wierzchu komina uk³adamy izolacjê z papy asfaltowej, a na niej czapê. Musimy pamiêtaæ o pozostawieniu z ka¿dej strony kilkucentymetrowych kapinosów. Czapê najczê¶ciej wykonuje siê z betonu i zbroi stalowymi prêtami o ¶rednicy 6 mm. Nie mo¿na zapomnieæ o pozostawieniu w czapie otworów wylotowych przewodów dymowych i spalinowych.

Aby poprawiæ ci±g komina, warto zamontowaæ nasadê kominow±. Do wyboru s± blaszane lub betonowe. Na koniec montujemy obróbki blacharskie, które maj± zapewniæ szczelne po³±czenie z po³aci± dachu. Instaluje siê je w miejscu przej¶cia komina przez po³aæ. Wokó³ komina zak³ada siê w specjalnych bruzdach (10-15 cm powy¿ej pokrycia dachowego) wyprofilowane ko³nierze blaszane.

zdjecie
Anna Dydycz, GRUPA ATLAS
EKSPERT RADZI: Anna Dydycz, GRUPA ATLAS - Komin w wersji nowoczesnej

Do tradycyjnych kominów nie mo¿na pod³±czaæ bezpo¶rednio nowoczesnych urz±dzeñ grzewczych, takich jak kot³y gazowe czy olejowe. Potrzebne s± specjalne wk³ady. Przekrój komina tradycyjnego jest za du¿y, co mo¿e spowodowaæ zbytnie sch³adzanie spalin i brak tzw. ci±gu, czyli ssania. Spaliny z nowoczesnych kot³ów s± znacznie ch³odniejsze ni¿ z kot³ów na wêgiel czy koks, a w ni¿szej temperaturze wykrapla siê woda, która w po³±czeniu ze spalinami tworzy agresywne kwasy niszcz±ce komin. Producenci urz±dzeñ gazowych zalecaj± w takich przypadkach stosowanie wk³adów ze stali kwasoodpornej lub systemowych kominów z kamionki odpornej na niszcz±ce dzia³anie skroplin. Przewód stalowy szybko siê nagrzewa, co sprawia, ¿e w momencie rozruchu paleniska szybko powstaje ci±g. Równie szybko stygnie, przez co lepiej pracuje z nowoczesnymi urz±dzeniami grzewczymi ni¿ tradycyjny komin murowany.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNO¦CI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrze¿one