Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Jakość blachy dachowej. Jak ją sprawdzić?

kategoria: Praktyczny przewodnik , Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński
Jakość blachy dachowej. Jak ją sprawdzić?
Jakość blachy dachowej. Jak ją sprawdzić? [fot.: sxc.hu]

Jak rozpoznać czy materiał, z którego chcemy wykonać pokrycie jest odpowiedniej jakości? Eksperci mówią wprost: warto w tym zakresie zdać się na opinię doświadczonego dekarza oraz wybrać materiał producenta o uznanej marce. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach nie zostanie uszkodzony przez czynniki atmosferyczne i będzie służył przez długie lata.

O tym, czy dach będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w przypadku pokryć blaszanych decyduje m.in. jakość i dokładność profilowania. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość i rodzaj stosowanego przez producenta materiału wsadowego, a dokładnie powłok zabezpieczających oraz lakierniczych nakładanych na blachę, z której wykonany jest dach.

Budowa domu to inwestycja niezwykle kosztowna i czasochłonna. Aby ustrzec się przed ewentualnymi problemami lepiej od razu zrezygnować z zakupu produktów pochodzących z nieznanego źródła i od nieznanego nam producenta – nawet jeśli za te markowe będziemy musieli zapłacić nieco więcej. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku ekip budowlanych – zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto zasięgnąć opinii u osób, które już korzystały z ich usług. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zamiast oszczędności na które tak bardzo liczyliśmy, pojawią się dodatkowe koszty.

Certyfikaty i aprobaty techniczne blach

Warto zwracać uwagę nie tylko na zalety, parametry czy możliwość zastosowania danego materiału budowlanego, ale także warunki gwarancji. Niestety często o tym zapominamy.

W praktyce jedynymi dokumentami, które dają nam podstawę do dochodzenia swoich praw są karty gwarancyjne, wystawiane przez producenta oraz umowa kupna-sprzedaży. Żaden dokument gwarancyjny nie określa trwałości materiału budowlanego (czyli czasu od procesu produkcji do całkowitego zużycia materiału), a tylko okres, w którym producent lub sprzedawca odpowiadają za jego odpowiednią jakość. Renomowane produkty posiadają certyfikaty i aprobaty techniczne dlatego warto o nie pytać w momencie podejmowania decyzji o zakupie danego materiału.

Przy zakupie np. blachodachówki warto przyjrzeć się kilku szczegółom:

  • jakie cechy produktu objęte są gwarancją,
  • czy producent przeprowadza badania jakości materiałów, które poparte są odpowiednimi certyfikatami,
  • czy sam produkuje czy zleca innej firmie wykonanie materiałów,
  • czy do produktu dołączona jest instrukcja montażu bądź składowania materiału.

Przez trzy lata od położenia dachu niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia nic złego nie powinno się z nim dziać. Pod warunkiem jednak, że wybierzemy dobrej jakości materiał, a przy jego montażu skorzystamy ze sprawdzonych dekarzy. Jednak każdy profesjonalny producent pokryć rekomenduje, aby po wspomnianych trzech latach dokonywać regularnych przeglądów dachu.

 

autor: Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone