Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Polecany artykuł

Jak znaleźć dobrego dekarza?

Jak znaleźć dobrego dekarza?
Jak znaleźć dobrego dekarza? [fot.: Braas]

O tym, że są fachowcy i „fachowcy”, przekonali się zapewne wszyscy, którzy budowali bądź remontowali dom. Na ich temat mogłaby powstać cała gama dowcipów, podobna do tych o blondynkach. Jak więc trafić na tego kompetentnego? Zwłaszcza, gdy zamierzamy wykonać tak istotną pracę, jak wykonanie dachu.

Budowa domu to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga zaprzęgnięcia wielu sił i ich kompatybilnego działania. Wszystkie elementy budowy są ważne, ale są i takie, które są najważniejsze. Należy do nich bez wątpienia dach, w przypadku którego popełnienie błędów wykonawczych może okazać się prawdziwą katastrofą.

Kto robi dach?

Utarło się powiedzenie, że jeśli coś lub ktoś jest od wszystkiego, to zapewne jest do niczego. I większości przypadków ta teoria sprawdza się wśród fachowców. Są bowiem takie elementy domu, które wymagają prawdziwego speca.

  • Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a także naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży, nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny. Jeżeli dołożymy do tego bycie twórczym, otrzymamy obraz dekarza idealnego – mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Dach wykonywany jest przez dekarza z różnych materiałów. Musi znać się na rodzajach dachówek, drewnianych lub kamiennych płytkach, blasze płaskiej, falistej, słomie czy papie bitumicznej. Wykonuje on jednak nie tylko poszycie dachu, ale również wszelkie inne prace dachowe. – Dotyczą one m.in. zabezpieczenia budynku i dachu przed zawilgoceniem. Mam tu na myśli montaż rur spustowych, rynien czy izolacji chroniących przed wilgocią – dodaje Bogdan Kalinowski. To jednak nie wszystko dekarzowi musimy także zaufać w kwestii doboru potrzebnych materiałów, ich rodzaju oraz użycia maszyn, sprzętu i narzędzi. Jest to także osoba odpowiedzialna za koordynację dostaw materiałów i sprzętów na naszą budowę oraz wszelkich elementów poszycia dachu. 

  • To kwestie bardzo ważne i determinujące całą budowę. Od jakości pracy naszego dekarza oraz jakości wybranych i zastosowanych przez niego materiałów zależy bowiem solidność, wytrzymałość i trwałość, a także estetyka naszego domu – podsumowuje Bogdan Kalinowski.

Kto pyta, nie błądzi

Wybierając fachowca należy bez wątpienia z nim porozmawiać. Podpytać o wcześniejsze realizacje, budowy. Dobrze także wziąć kontakt do osób, które korzystały już z jego usług i sprawdzić u nich referencje. 

  • Odradzam łakomienie się na wszelkiego rodzaju przechwalania. Dobry fachowiec jest konkretny. Konstruktywnie odpowiada na zadawane pytania. Nie robi wokół siebie i swoich działań aury niesamowitości, a jedynie rzeczowo przedstawia siebie, swoją firmę i kompetencje. Powinien także dysponować tak zwanym portfolio wykonanych wcześniej prac pokryć dachowych i je fachowo zaprezentować – tłumaczy Bogdan Kalinowski.

Nie liczą się tu przechwałki, a jedynie umiejętności. Dobry dekarz, jak zresztą każdy inny fachowiec, uczy się całe życie, doszkala i przede wszystkim ma w sobie sporo pokory względem tego co robi i co robią jego koledzy po fachu. 

 

  • Nie polecam współpracy z dekarzem, który jedynie krytykuje wszystko to, co zrobili inny, chwaląc się przy tym swoimi umiejętnościami i dokonaniami. O fachowcu nie świadczą słowa, a jego prace i o tym pamiętajmy – podsumowuje Bogdan Kalinowski.

Dlaczego fachowiec?

Dach jest skomplikowaną i trudną do wykonania konstrukcją. Dlatego nie każdy, a jedynie specjalista w tej dziedzinie powinien podejmować się jej wykonania. Popełnić błędy można w zasadzie na każdym etapie jego wykonywania, co grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

  • Można popełnić błędy zarówno w samej konstrukcji dachu, a także pod jego pokryciem i nad nim. Niestety zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy. Warto też wiedzieć, że budynek, który będzie miał tak rażące błędy konstrukcyjne, nie zostanie dopuszczony do użytkowania, dopóki właściciel ich nie usunie – dodaje Bogdan Kalinowski.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone