Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Jak zabezpieczyć drewnianą podbitkę dachową?

Jak zabezpieczyć drewnianą podbitkę dachową?
Jak zabezpieczyć drewnianą podbitkę dachową? [fot. Drewnochron]

Gdy lato przechodzi w jesień, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszego domu przed zimą. Szczególnej uwagi wymagają drewniane elementy narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Przyjrzyjmy się sposobom konserwacji podbitki dachowej. Umieszczona wysoko i trudno dostępna, podbitka dachowa nastręcza niekiedy problemów przy malowaniu. Do jej konserwacji warto zastosować produkt niekapiący.

Podbitkę dachową powinniśmy malować co 4-5 lat. Dzięki temu zachowamy jej wygląd, a przede wszystkim skutecznie unikniemy problemów związanych z atakującymi drewno pleśnią, grzybami, czy owadami.

Kilkuletnia podbitka wymaga zazwyczaj delikatnego przeszlifowania, dzięki któremu pozbędziemy się złuszczonej powłoki lakieru. Powierzchnię drewna należy następnie odpylić i odtłuścić. Do malowania renowacyjnego zastosować możemy ułatwiającą pracę na wysokościach, niekapiącą lakierobejcę o konsystencji żelu. Produkt ten pełni funkcję dekoracyjną i ochronną zarazem. Nadaje drewnu satynowy połysk, uwydatnia jego rysunek. Cechuje się przy tym wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Dostępny jest w ośmiu wariantach kolorystycznych

Jeżeli stan drewna jest bardzo zły, zaleca się zeszlifowanie pozostałości lakieru aż do warstwy surowego, zdrowego drewna. Najlepiej oczywiście w ogóle nie doprowadzić stolarki do tego stanu. Kiedy jednak mamy już do czynienia z mocno zniszczoną podbitką, warto sięgnąć po dodatkowe środki ochronne. Przeszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię drewna zabezpieczamy najpierw dwiema warstwami bezbawnego, głęboko wnikającego w strukturę drewna impregnatu. Niestety, ten preparat będzie kapać. Zaopatrzmy się zatem w odzież ochronną, w tym gogle lub maskę osłaniającą oczy.

By nie zachlapać elewacji, warto zabezpieczyć ją folią, a prace prowadzić w bezwietrzny dzień (folia nie będzie łopotać). Wilgotność drewna poddawanego impregnacji nie powinna przekraczać 16%. Oznacza to, że do impregnacji najlepiej przystąpić jest po kilku słonecznych dniach, podczas których drewno w naturalny sposób odda zgromadzoną wilgoć. Zaimpregnowaną podbitkę zabezpieczyć należy zawierającą pigment i filtry UV powłoką dekoracyjno-ochronną. Chronić będzie ona drewno przed szarzeniem i rozkładem celulozy pod wpływem promieni słonecznych.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone