Szukaj w serwisie

Kategorie:

Rodzaje | Więźba | Dach płaski i zielony | Dach skośny | Okna dachowe | Kolektory słoneczne | Narzędzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskie

Tutaj jesteś: ABC dachu / Kolektory słoneczne

Jak połączyć solary z dachem?

kategoria: Kolektory słoneczne , Koordynator Produktu Braas Solar, marki patronującej programowi SUPERDEKARZ
Jak połączyć solary z dachem?
Jak połączyć solary z dachem? [fot.: Braas]

Aby cały system solarny działał z najwyższą efektywnością, a także estetycznie wyglądał, musi być prawidłowo połączony z dachem. Istnieją dwa sposoby montażu. 

Łatwiejszy i częściej stosowany jest montaż nad dachówką. Kolektory montuje się na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Pozwala on na instalację solarów równolegle do połaci dachu. Istnieje także możliwość zmiany ich kąta względem spadku dachu (w przypadku połaci dachowych o małym kącie nachylenia możliwe jest zainstalowanie kolektorów pod optymalnym kątem – w zakresie ok. 30–50 stopni – dla ciepłej wody użytkowej, 45–60 stopni dla wspomagania ogrzewania).

Natomiast montaż w dachu polega na zainstalowaniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach. Tym sposobem są one całkowicie zintegrowane z płaszczyzną dachu. Tutaj z kolei kąt nachylenia, pod jakim zamontowane będą kolektory, wymuszony jest kątem połaci dachowej.

Jaki system będzie korzystniejszy?

Popularniejszym typem montażu jest system na dachu, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Jeśli zaś zdecydujemy się na montaż kolektorów w dachu, wówczas konieczne są prace dekarskie.  W tym systemie solary można zamontować zarówno podczas układania pokrycia, jak też później – na gotowym dachu. Wprawdzie ten sposób instalacji jest bardziej pracochłonny, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści.

Plusem jest to, że stanowią mniejszy opór dla wiatru, a gromadzący się (ponad kolektorem) podczas zimy śnieg jest znacznie mniejszym obciążeniem dla połaci.

Konsekwencje złego montażu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to właśnie od prawidłowego i fachowego montażu zależy późniejsze funkcjonowanie całego systemu. Jeśli na etapie prac instalacyjnych zostanie popełniony jakiś błąd, możemy ponieść w przyszłości spore koszty. Cały system to kompatybilny układ różnych elementów, które by ze sobą współdziałać muszą posiadać odpowiednio wysoką jakość i być profesjonalnie zainstalowane.

Dlatego też nie należy szukać oszczędności w elementach, które powinny służyć przez całe lata. Błędy montażowe mogą spowodować, że nie zostanie pozyskana odpowiednia ilość energii słonecznej, by ogrzać dom i wodę. Zaś nieprawidłowe użycie systemu może skutkować pęknięciami dachówek, zawilgoceniem termoizolacji, a w skrajnych przypadkach zalaniem poddasza.

Kolektory słoneczne są bezobsługowe i działają samodzielnie. Dlatego, jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane, jesteśmy w stanie naprawdę minimalnym kosztem pozyskiwać energię, nie wspominając już o aspekcie ekologiczny.

Instalacja solarna to spora inwestycja, jednak z pewnością zwróci się z nawiązką na przestrzeni kilku lat. Ten rodzaj ogrzewania jest proekologiczny, a z tego powodu też chętnie dotowany. Obecnie bardzo popularnym systemem wsparcia jest dotacja solarna 45% realizowana przez NFOŚiGW. Bardzo wielu ludzi już skorzystało z tego programu. Program ten pozwala znacząco obniżyć koszty zakupu instalacji, przez co system solarny staje się jeszcze bardziej popularny. 

autor: Koordynator Produktu Braas Solar, marki patronującej programowi SUPERDEKARZ

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone