Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Prawo

Jak otrzymać odszkodowanie za przeciekający dach?

kategoria: Prawo
obrazek aktualności
Jak otrzymać odszkodowanie za przeciekający dach?

Przeciekający dach to poważny problem szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ilość opadów atmosferycznych jest zdecydowanie większa. Duże ulewy powodują, że uszkodzenie może się powiększać, a jego naprawa będzie coraz trudniejsza.

Na skutek opadów czy zalegania śniegu na nieszczelnym dachu zniszczeniu ulegają mury, ściany i wyposażenie nieruchomości. Jest to bardzo niebezpieczne i niesie za sobą kolejne szkody. Jak nie narazić się na poważne straty finansowe?

Przeciekający dach w domu jednorodzinnym

W przypadku, gdy przecieka dach należący do domu jednorodzinnego, to właściciel nieruchomości jest w pełni za niego odpowiedzialny. Oczywiście, do jego obowiązków należy okresowe sprawdzanie jego stanu i naprawianie ewentualnych usterek. Jeżeli jednak dach zostanie naprawiony, a niekorzystne warunki atmosferyczne spowodują, że zacznie on przeciekać, to można wnioskować to swojego ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania.

Wcześniej naturalnie trzeba taką polisę wykupić. Mając ubezpieczenie mieszkania online ochroną objęte są mury i stałe elementy, a dach właśnie do nich należy. Jeżeli więc przez ulewy, wiatry czy innego rodzaju działania sił natury dach zostanie uszkodzony, a to uszkodzenie spowoduje jego przeciekanie, to ubezpieczony powinien otrzymać wypłatę odszkodowania, którą będzie mógł przeznaczyć na naprawę swojego dachu.

Może być jednak tak, że usterka wynika z winy ekipy dekarskiej, która nie dopełniła wszystkich procedur i nie przygotowała dachu do jesieni tak jak należy. W takiej sytuacji rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej odmówi wypłaty odszkodowania z polisy właściciela nieruchomości. Zazwyczaj bowiem w takich polisach znajduje się zapis, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu wadliwej konstrukcji czy złego stanu dachu. A jeżeli firma rzeczywiście wykona coś nieprawidłowo, to ubezpieczyciel może się tym właśnie wyłączeniem zasłonić.

W takiej sytuacji należy skorzystać z gwarancji firmy wykańczającej dach, a jeżeli takiej gwarancji ona nie oferuje, to wówczas należy zwrócić się z prośbą o numer polisy OC firmy. Każda firma świadcząca tego rodzaju usługi powinna mieć polisę ubezpieczeniową od Odpowiedzialności Cywilnej. Mając numer polisy i nazwę towarzystwa, należy zgłosić szkodę i poczekać na przyjazd rzeczoznawcy. On oceni, czy rzeczywiście wypłata świadczenia jest uzasadniona i zależnie od decyzji poprzez lub wstrzyma złożony wniosek.

Przeciekający dach w mieszkaniu w bloku

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli przecieka dach bloku należącego do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Oczywiście można wnioskować do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wypłatę świadczenia za zniszczone mieszkanie, ściany, podłogi i meble. Jeżeli jednak ubezpieczyciel stwierdzi, że do zalania doszło dlatego, że dach był w złym stanie lub uszkodzony, to może odmówić wypłaty, podobnie, jak jest to w przypadku domu jednorodzinnego.

W tej sytuacji trudno szukać firmy, która zajmuje się konserwacją dachu w bloku, ponieważ lokator nie nawiązuje z nią współpracy i nie jest zleceniodawcą. W efekcie więc nie jest poszkodowany.

Uszkodzenie dachu i powstały w związku z tym przeciek należy więc zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej. To ona powinna niezwłocznie przystąpić do usunięcia usterki i zabezpieczenia mieszkania lokatora przed dalszymi zniszczeniami.

Jednocześnie, wraz ze zgłoszeniem usterki należy poprosić o numer polisy ubezpieczeniowej spółdzielni i nazwę towarzystwa, które świadczy ochronę. Tam należy zgłosić zaistniałe zdarzenie i zawnioskować o wypłatę odszkodowania.

W tej sytuacji również przyjedzie na miejsce rzeczoznawca. Jego zadaniem jest ustalenie winy i odpowiedzialności. Jeżeli jego analiza wykaże, że odpowiedzialna za usterkę jest spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkańców, wówczas poprzez złożony przez poszkodowanego wniosek. Jeżeli jednak badanie wykaże, że to działanie lokatora spowodowało uszkodzenie, jego opinia będzie negatywna a poszkodowany nie otrzyma pieniędzy.

Przed podpisaniem umowy o ubezpieczenie warto sprawdzić na przykład ubezpieczenie mieszkania Link4 w www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Można tam znaleźć informacje dotyczące sytuacji, w których odszkodowanie zostanie wypłacone i sytuacji, w których na taką wypłatę liczyć nie będzie można.

Podsumowując, kwestia odszkodowania za przeciekający dach zależna jest od wielu różnorodnych czynników. Znaczenie ma to, do kogo należy budynek i co jest przyczyną uszkodzenia, które doprowadziło do przecieku.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone