Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Izolacje dachu płaskiego w budynkach mieszkalnych

kategoria: Temat na czasie

Izolacje dachu płaskiego są układane w celu ochrony budynku oraz stropodachu przed wilgocią oraz wyziębieniem. Czym charakteryzują się poszczególne warstwy ochronne i jak powinny być układane?

Izolacje dachu płaskiego tradycyjnego

Na izolacje dachu płaskiego tradycyjnego – otwartego lub zamkniętego, nie ma to większego znaczenia – składają się trzy warstwy, które chronią budynek lub połać dachową przed wnikaniem pary wodnej, ucieczką ciepła oraz wodą opadową i roztopową.

Paroizolacja dachu płaskiego

W standardowych stropodachach pełnych lub wentylowanych paroizolację układa się na stropie, pod warstwą termoizolacji. Jej rola polega na odcięciu dostępu pary wodnej do wyżej położonych warstw stropodachu, szczególnie do izolacji cieplnej. Doskonałej jakości paroizolacja na dach płaski dostępna jest w sklepie SUEZ.COM.PL.

Termoizolacja dachu płaskiego

W tym przypadku inwestor ma do wyboru wiele opcji. Od polistyrenu – zwykłego i XPS – poprzez wełnę mineralną oraz pianę poliuretanową, po płyty PIR czy izolację wdmuchiwaną celulozową. Materiał dobierany jest nie tylko pod względem swoich właściwości termoizolacyjnych lub dostępności – ważna jest również konstrukcja dachu. W przypadku niewentylowanego należy postawić na termoizolację, która jest odporna na ściskanie. Z kolei w stropodachu wentylowanym liczą się przede wszystkim parametry dotyczące izolacyjności cieplnej.

Hydroizolacja na tradycyjnym dachu płaskim

Inwestorzy najczęściej decydują się na papę wierzchniego krycia, ewentualnie płynną membranę. Jeżeli dach płaski pokryty jest np. pianą zamkniętokomórkową, membrana będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniami UV.

 

Izolacje dachu płaskiego odwróconego

W tym przypadku warstwę hydroizolacji układa się pod termoizolacją, bezpośrednio na stropie. Jest to najczęściej specjalna papa na osnowie poliestrowej, pełniąca jednocześnie rolę paro- oraz hydroizolacji. W takim układzie materiał ociepleniowy jest pokryty geowłókniną i np. żwirem, płytkami ceramicznymi lub betonem chodnikowym. Oznacza to, że musi on być odporny na obciążenia, a także dobrze znosić obecność wody opadowej. Polistyren XPS oraz piana zamkniętokomórkowa PUR doskonale spełniają się w tej roli.

Izolacje dachu płaskiego – najczęściej spotykane błędy

Paradoksalnie dobór materiałów do izolacji dachu płaskiego jest najłatwiejszym etapem budowy tej konstrukcji. Prawidłowe wykonanie wszystkich prac jest w tym przypadku bez porównania trudniejsze. System odprowadzania wody, odpowiedni spadek, attyka – tutaj wystarczy ściśle trzymać się projektu. O wiele większe niebezpieczeństwo pojawia się jednak w detalach, szczególnie tych związanych z układaniem poszczególnych warstw izolacji. Wystarczy nieszczelne łączenie – i miesiącami możemy być nieświadomi istnienia takiej nieszczelności, aż do pojawienia się zacieków na suficie. Złe nawyki ekipy wykonawczej, polegające np. na nieostrożnym obchodzeniu się z membranami czy niedokładnym wykonaniu izolacji przy wpustach dachowych, także nie pomagają.

Dlatego aby zminimalizować ryzyko pojawienia się takich błędów, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doradzą, jakie materiały będą najbardziej odpowiednie do budowy naszego dachu. A także posłużą szeroko rozumianym doradztwem technicznym dotyczącym dachów płaskich – od projektu począwszy, poprzez nadzór nad wykonawcami, aż po odbiór dachu. Takich specjalistów znajdziesz w sklepie SUEZ.COM.PL.

 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone