Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Dach przeciwsłoneczny z aluminium

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Perforacje EVH 8x32-50x50 firmy MEVACO

Nawet w naszym chłodnym klimacie świetnie rozumiemy, że każdemu właścicielowi domu w regionie Veneto potrzebny jest dach przeciwsłoneczny. Ale nie chodzi o zwykły dach, który po prostu ogranicza dopływ światła słonecznego. Odpowiedni dach pozostaje w symbiozie z włoskim słońcem; filtruje jego promienie, jednak czyni to w bardzo kokieteryjny sposób. Krótko mówiąc, musi być wykonany z blachy perforowanej.

Ponieważ problem dotyczy przede wszystkim mieszkańców Veneto, architekt Marzio Piaser zaprojektował w położonej 60 kilometrów od Wenecji miejscowości Oderzo dom, który łączy wiele przeciwieństw. „Chodzi o kłopotliwą nieruchomość znajdującą się w pobliżu centrum Oderzo. Działka ma kształt trójkąta, co nie ułatwiało zabudowy“, mówi Marzio Piaser. Architekt zadecydował wspólnie z inwestorem, że do tego tradycyjnego otoczenia warto wprowadzić innowacyjne rozwiązania. „Naszym celem było połączenie estetycznej przestrzeni architektonicznej i najnowoczeniejszej techniki, nie zapominając o ekologicznym aspekcie całego projektu“, wyjaśnia Marzio Piaser. W ten sposób obok olbrzymiej szklanej fasady pojawiła się również blacha perforowana MEVACO. „Na pierwszym piętrze znajduje się wejście do pomieszczenia, które łączy się z kuchnią. Ta powierzchnia sąsiaduje z tarasem, który latem traktowany jest jako osobna przestrzeń.“

zdjecie
Perforacje EVH 8x32-50x50 firmy MEVACO
W związku z tym nasuwało się pytanie, jaki rodzaj dachu przeciwsłonecznego należy skonstruować w tym przypadku. „Nie chcieliśmy instalować niczego, co byłoby wyłącznie mechanicznym rozwiązaniem, jak na przykład żaluzje lub rolety, dlatego zdecydowaliśmy się na aluminiowy dach o długości 5 metrów, wykonany z blachy perforowanej MEVACO. Jest transparentny, a mimo to filtruje promienie słoneczne. Oprócz tego, w zależności od położenia słońca wprowadza do wnętrza domu niezwykłą grę światła.“ Zimą dach służy wraz z olbrzymią szklaną fasadą do zatrzymywania ciepła.

„Idea połączenia szkła z blachą perforowaną znalazła zastosowanie w strefie wejściowej“, opowiada Marzio Piaser. „Wspólnie z firmą Officina Brun z Treviso zastosowaliśmy tam drzwi z 2 szybami przedzielonymi blachą perforowaną. Tak jak w przypadku dachu przeciwsłonecznego, tutaj również wybór padł na perforację EVH 8x32-50x50. To kolejny przykład gry światła: wewnątrz korzysta się ze światła dziennego, z zewnątrz nie można zobaczyć, co dzieje się w środku. Kwestie związane z bezpieczeństwem były dla nas równie istotne. Osoba znajdująca się wewnątrz domu może zorientować się, czy ktoś stoi przed drzwiami. Poważne podejście do problematyki bezpieczeństwa podkreśla również malowanie proszkowe w kolorze Zirconio: metaliczny odcień kojarzy się z wytrzymałością i solidnością.“ Niezwykły pomysł – na pewno nie ostatni, jaki Marzio Piaser ma na zastosowanie blachy perforowanej. „Podoba mi się ten materiał“, wyjaśnia architekt, „ponieważ daje niezliczone możliwości aranżacji przestrzeni. Nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także w obszarze architektury przemysłowej.“ Również w tym kontekście Veneto ma coś do zaoferowania: należy przecież nie tylko do najpiękniejszych, ale również do najbardziej prężnych pod względem ekonomicznym regionów Włoch. Kto wie, może także do najbardziej słonecznych.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone