Szukaj w serwisie

Kategorie:

Rodzaje | Więźba | Dach płaski i zielony | Dach skośny | Okna dachowe | Kolektory słoneczne | Narzędzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskie

Tutaj jesteś: ABC dachu / Kolektory słoneczne

Czy instalacja paneli słonecznych będzie się opłacać?

Czy instalacja paneli słonecznych będzie się opłacać?
Czy instalacja paneli słonecznych będzie się opłacać?

Odnawialne źródła energii zawędrowały pod strzechy, a raczej na strzechy. Widok lśniących z oddali na dachach budynków paneli słonecznych już nie dziwi, dalej jednak budzi uzasadnione pytania - czy to się opłaca? Sprawdźmy.

Siły na zamiary

Instalacja ogniw fotowoltaicznych (przetwarzających energię słoneczną na elektryczną) jest dużą inwestycją, wymagającą sporych nakładów pieniężnych. W Polsce zazwyczaj służy do wspomagania podgrzania wody użytkowej, rzadziej do zasilania sieci energetycznej domu. Zakładając, że w naszej szerokości geograficznej w słoneczny dzień dociera około 1000 W/m2 energii, uchwycenie jej za pomocą paneli może w znaczny sposób obniżyć rachunki za zużycie ciepłej wody.

Najbardziej efektywnym wykorzystaniem ogniw i kolektorów będzie podgrzanie wody basenowej, w tym wypadku instalacja jest wydatkiem, który zwróci się po kilku latach. W przypadku zaopatrzenia domu jednorodzinnego w CWU (ciepłą wodę użytkową) będzie zależało to między innymi od:

  • zużycia,
  • ceny energii,
  • rosnących cen paliw,
  • dopłat.

Zużycie a koszty

Im liczniejsza rodzina, tym większe zużycie. Dla 5-osobowego gospodarstwa domowego możemy założyć, że sięga ono 250 litrów wody o temperaturze 45 stopni Celsjusza dziennie. Cena podgrzania jej i dostarczenia waha się w zależności od regionu kraju oraz rodzaju użytej energii. Ogrzewanie prądem może kosztować do 25 zł za metr sześcienny, w przypadku gazowych kotłów oscyluje wokół 12 złotych. W pierwszym wypadku energia słoneczna może na dzień dzisiejszy przynieść 1500 zł oszczędności rocznie, w drugim sięga 700, a procentowo możemy liczyć na obcięcie 60% kosztów ogrzewania.

Do tych wyliczeń musimy jednak dodać rosnące koszty ciepłej wody, której cena jest bezpośrednio połączona z cenami energii i paliw. Oczywiście prognozy na ten temat z rzadka się sprawdzają, ale można spokojnie założyć, że raczej nie będzie spadać. Powstaje zasadne pytanie - czy koszty instalacji pozwolą wyrównać ten trend?

Cena a zysk

Typowa instalacja, składająca się z co najmniej 3 paneli, kolektora oraz 300 litrowego zbiornika wraz z instalacją w wariancie oszczędnościowym sięga 15 000 złotych (pamiętajmy by zawsze pytać o ceny całościowe). Koszta utrzymania nie są wysokie - prąd napędzający pompę obiegową (100 zł/rok) oraz wymiana cieczy solarnej (300 zł co 5 lat). Mimo tego nadal patrzymy na prospekt opłacalności osiągany po co najmniej 10 latach. W sukurs na szczęście idą dopłaty.

Obecnie osoby fizyczne i spółdzielnie oraz wspólnoty mogą ubiegać się o dofinansowanie do 40% kosztów (do wysokości 100 000 złotych) instalacji w latach 2014-2015 w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety, dalej należy zaciągnąć kredyt i ponieść jego koszty, poza tym dopłata pociąga obowiązek uiszczenia podatku dochodowego, co obniża jej realną wysokość do mniej niż 20%. Na większe oszczędności możemy liczyć korzystając z Regionalnych Programów Operacyjnych, które co prawda wymagają działania zbiorowego, jednak kwoty proponowane z tych funduszy unijnych są znacznie wyższe. Warto sprawdzić czy nasza gmina zainicjowała taki program, jeśli nie - można wyręczyć ją za pomocą własnej inicjatywy.

Jeżeli wykażemy odrobinę zmyślności i konsekwencji, jesteśmy w stanie zapewnić sobie rosnące z dnia na dzień oszczędności na kolejne kilkanaście lat. Miejmy tylko nadzieję że do tego czasu, panele słoneczne do własnej instalacji na dachu znajdziemy w każdym markecie budowlanym.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: kami
dn. 06.02.2017 godz. 12:44:22
ja żałuje montaż
Szukaj:

 
 
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone