Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ocieplenie | Wentylacja | Aranżacje | Adaptacja strychu

Tutaj jesteś: Poddasze / Adaptacja strychu
Polecany artykuł

Adaptacja poddasza - jak ją przeprowadzić i sfinansować

kategoria: Adaptacja strychu
Adaptacja poddasza - jak ją przeprowadzić i sfinansować
Adaptacja poddasza - jak ją przeprowadzić i sfinansować [fot.: Stock]

Adaptacja poddasza jest ciekawą alternatywą dla zwykłego mieszkania. Wykup strychu jest bowiem całkiem tani, dzięki czemu można sobie pozwolić na powierzchnię większą, niż ta, na którą byłoby stać nabywcę w przypadku mieszkania. Tak stworzone mieszkanie daje też wiele możliwości aranżacyjnych i ma tą niewątpliwą zaletę, że nie zamieszkają nad nim hałaśliwi sąsiedzi. Jednak aby zaadaptować strych należy wykazać się sporą cierpliwością i wytrwałością.

Proceduralny gąszcz

Proces przekształcenia poddasza w lokal mieszkalny jest długi i wymaga wiele pracy. Samo znalezienie budynku, którego strych nadaje się na przebudowę, zabiera sporo czasu. Przepisy określają bowiem między innymi minimalną wysokość mieszkania. Ponadto, eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) radzą, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji wziąć pod uwagę całościowe koszty takiej inwestycji.

Cena poddasza może być kusząca, ale konieczne do przeprowadzenia prace remontowe mogą się okazać kosztowne. Gdy już znajdzie się idealne miejsce, niezbędne jest uzyskanie zgody właściciela budynku, a więc wspólnoty mieszkaniowej. Następnie, gdy uda się przekonać mieszkańców budynku, należy podpisać umowę ze wspólnotą. Często zawiera ona termin, w jakim należy zakończyć prace budowlane i kary umowne za jego przekroczenie. Co więcej osoba starająca się o zgodę na adaptację poddasza, musi liczyć się z tym, że wspólnota czasem godzi się na budowę stawiając warunek poniesienia kosztów prac ulepszających pewne części wspólne budynku (na przykład odmalowania klatki schodowej).

I jeszcze trochę papierkowej roboty

Decydując się na adaptację poddasza niestety nie obędzie się bez architekta, rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń pożarowych i zaświadczeń od zakładu energetycznego, czy wodociągów, że mogą obsłużyć jeszcze jeden lokal w budynku. Konieczne będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę, a jeśli prace będą miały wpływ także na wygląd zewnętrzny budynku – dodatkowo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone