Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Dlaczego klamrowanie dachówek jest konieczne?

kategoria: Remont i konserwacja dachu , źródło: Roben
 Dlaczego klamrowanie dachówek jest konieczne?
Klamrowanie dachówek [fot.: Roben]

Dachy kryte układanymi na sucho dachówkami są szczelne dla opadów atmosferycznych pod warunkiem, że  połać jest nachylona pod właściwym kątem, a dachówki zostały ułożone zgodnie z wymogami sztuki budowlanej. Podczas prac związanych z układaniem pokrycia dachowego, ważną, aczkolwiek dosyć często lekceważoną czynnością jest klamrowanie dachówek na całej powierzchni dachu.

Powodem tego jest często chęć przyspieszenia prac i klamry stosuje się jedynie przy kalenicy i na dachówkach brzegowych, a nie na całej połaci. Jest to praktyka nieprawidłowa, zmniejszająca trwałość i bezpieczeństwo całego pokrycia dachowego. Tymczasem bardzo istotne jest - szczególnie w terenach górskich i nadmorskich - aby klamry stosować na całej połaci dachu.

Klamrowanie lub wszelkiego rodzaju inne sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają bowiem na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych.

Rodzaj klamer i ich liczba zależy od lokalnych warunków klimatycznych i przepisów budowlanych. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej  dachówki.

Röben zaleca stosowanie klamrowania na każdym rodzaju dachu układanego z dachówek ceramicznych. Z kolei dachówki brzegowe muszą być mocowane bezpośrednio do więźby dachowej za pomocą np. wkrętów. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki pogodowe, a przede wszystkim silne wiatry.

autor: źródło: Roben

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone