Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

kategoria: Temat na czasie

Sprzedaż mieszkania jest ważnym przedsięwzięciem, do którego należy się odpowiednio przygotować. W przeciwnym wypadku można dużo stracić na transakcji. Co więcej, nieumiejętne przygotowanie mieszkania na sprzedaż może znacznie wydłużyć czas potrzebny na znalezienie kupca, co generuje dodatkowe koszty związane z koniecznością utrzymania niepotrzebnego lokalu. Jak wygląda sprzedaż mieszkania krok po kroku?

Biuro nieruchomości

Na początek warto zaznaczyć, że sprzedaż mieszkania wymaga czasu i energii. Dlatego, jeśli nie mamy czasu na samodzielne zajęcie się sprzedażą, to warto, aby w proces zaangażował się profesjonalny pośrednik nieruchomości. Agencja nieruchomości przeprowadzi cały proces oraz weźmie na siebie kontakty z potencjalnymi kupującymi, a to oznacza, że jedynym zadaniem sprzedającego jest przekazanie kluczy agentowi i podpisanie umowy sprzedaży.

Zebranie informacji

Podstawą sprzedaży nieruchomości jest zebranie wszystkich dokumentów na jego temat takich jak dokumenty potwierdzające prawo do lokalu (spadek, umowa kupna itp.), informacje ze spółdzielni o braku zaległości, rachunki za czynsz, opłatę za parking, czy media. Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż dobrze jest również sprawdzić, kto jest zameldowany w lokalu. Może się okazać, że zapomnieliśmy wymeldować dorosłego syna, który od lat mieszka za granicą. Szybkie wymeldowanie go może nie być możliwe, dlatego najlepiej zająć się tym jak najszybciej.

Przygotowanie mieszkania

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie mieszkania, czyli homestaging. Wystarczy poświęcić trochę czasu, energii i ponosząc niewielkie koszty, można znacznie wpłynąć na uzyskaną cenę oraz skrócić czas potrzebny na znalezienie kupca. Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż? Przede wszystkim należy je gruntownie wysprzątać, zwracając szczególną uwagę na okna i inne powierzchnie szklane i błyszczące. Z mieszkania powinno się usunąć wszystkie niepotrzebne i uszkodzone sprzęty oraz wynieść rzeczy o charakterze osobistym (zdjęcia, pamiątki, kosmetyki itp.). Warto również naprawić drobne usterki i odświeżyć wygląd pokoi, co można uzyskać poprzez odmalowanie ścian. Najlepiej wybrać neutralne, jasne kolory, które sprawia, że mieszkanie będzie wyglądało czysto, jasno i przestronnie. Na koniec dobrze jest dodać kilka dodatków, które nadadzą pokojom bardziej przytulnego i domowego charakteru. Mogą to być puszyste ręczniki w łazience, miska z owocami w kuchni, czy gustowny pled w salonie. Przygotowując mieszkanie na sprzedaż, warto pamiętać, że celem jest uzyskanie przestrzeni hotelowej, czy też katalogowej – czystej, przytulnej, ale pozbawionej osobistego charakteru.

Zrobienie zdjęć

Zdjęcia są ważną częścią ogłoszenia o sprzedaży mieszkania. To właśnie fotografie przyciągają potencjalnych kupujących oraz zachęcają ich do osobistego obejrzenia mieszkania. Warto pamiętać, że zdjęcia robi się dopiero po przygotowaniu mieszkania, aby prezentowało się ono naprawdę dobrze. Wykonując zdjęcia, należy mieć na uwadze poniższe zasady:

 

• najlepiej zrobić 1 zdjęcie każdemu pomieszczeniu;

• na zdjęciach nie należy skupiać się na szczegółach, a wykonać ujęcie, jak największej części pomieszczenia;

• zdjęcia najlepiej robić przy dobrym, naturalnym oświetleniu – warto zaczekać na słoneczny, jasny dzień;

• aparat powinien być ustawiony na wysokości oczu osoby siedzącej;

• należy zadbać, aby na zdjęciach nie był widoczny aparat ani osoba fotografująca, zwracając szczególną uwagę na padający cień, czy odbicie w szklanych powierzchniach. Można do tego wykorzystać statyw i samowyzwalacza;

• warto również zrobić zdjęcia budynku od zewnątrz, aby lepiej zobrazować lokal.

https://ardant.pl/lampy-do-salonu/

Stworzenie ogłoszenia mieszkania na sprzedaż

W ogłoszeniu powinny znaleźć się wszystkie ważne informacje na temat sprzedawanej nieruchomości: metraż, liczba pomieszczeń, rodzaj pomieszczeń, rozkład, piętro, rodzaj budownictwa oraz stan techniczny lokalu. Warto te aspekty opisać dość szczegółowo, aby potencjalny kupujący od razu wiedział, z jakim lokalem ma do czynienia. Warto, aby ogłoszenie mieszkania na sprzedaż zawierało również informacje o kosztach utrzymania (czynsz, orientacyjna wysokość rachunków za media itp. Dodatkowo należy opisać lokalizację i zalety mieszkania np. zielona okolica, dobre połączenie z centrum miasta, bliskość do miejsc kulturalno–rozrywkowych itp.

 

Przygotowując opis mieszkania, należy opisać wszystkie jego zalety, ale nie ma sensu koloryzować, gdyż prawda i tak wyjdzie na jaw. To jedynie spowoduje frustracje kupujących, którzy być może, mając od razu prawdziwe dane, zdecydowaliby się na zakup. Dodatkowo pokazywanie lokalu osobom, które nie są nim zainteresowane to strata czasu dla obu stron.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone