Szukaj w serwisie

Kategorie:

Dachówka ceramiczna | Dachówka cementowa | Blachodachówka | Blacha | Pokrycia bitumiczne

Jak wybierać dachówki?

kategoria: Dachówka cementowa
Jak wybierać dachówki?
Jak wybierać dachówki? [fot.: Braas]

Czerwona, grafitowa czy może sosnowa, celtycka czy karpiówka? Paleta barw i modeli dachówek, jakimi możemy pokryć dach jest ogromna. Podpowiadamy, jakimi kryteriami warto kierować się podczas wyboru.

Wolność wyboru barwy (nie)ograniczona?

Jeżeli marzy nam się zielona lub antracytowa dachówka, warto jeszcze przed zakupem działki zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone. Jeśli gmina takiego planu nie posiada, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wprawdzie tylko plan zagospodarowania może formalnie ograniczyć wybór niespotykanego koloru, ale również warto się kierować wyczuciem estetycznym i rozsądkiem. Czy na pewno chcemy wyróżniać się zieloną dachówką w otoczeniu kasztanowych i miedzianych dachów? Warto zwrócić uwagę nie tylko na otoczenie domu, ale również dopasować kolor i model dachówki do stylu architektonicznego domu oraz koloru elewacji czy okien.

  • Warto również pamiętać, że wybór koloru to nie tylko kwestia estetyczna, może on mieć również wpływ np. na  temperaturę na poddaszu. Powszechnie wiadomo, że ciemne kolory bardziej absorbują światło, dokładnie tak samo działają ciemne pokrycia – mówi SUPERDEKARZ Jacek Święty z firmy ISO-BAU sc.
    Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na czarne dachówki, powinniśmy szczególnie zadbać o termoizolację dachu.

Modele pod lupą

Wybór modelu najlepiej zacząć od określenia kilku podstawowych właściwości dachówki. Czy ma być betonowa czy ceramiczna, płaska czy „esówka”, drobna karpiówka czy znacznie większy Turmalin? Każdy z modeli nadaje domu inny charakter i będzie pasował do innego stylu architektonicznego.

Betonowa czy Ceramiczna

  • Tutaj główną różnicą jest sposób wytwarzania oraz cena dachówki. Sposób montażu, wytrzymałość oraz wygląd są porównywalne. Dotychczas można było zauważyć różnicę w gładkości – mówi SUPERDEKARZ. 

lusem przemawiającym na korzyść dachówek ceramicznych jest większy wybór z palety kolorów. Możemy wybierać spośród takich kolorów jak: bukowy, sosnowy, antracytowy, łupkowy, jasnoszary czy czarny kryształ. Podczas gdy wśród dachówek betonowych nadal przeważają kolory takie kolory jak  ceglane, brązowe, grafity i czernie.

Płaska czy esówka

Dachówki płaskie nadają dachom oryginalny i ciekawy wygląd. Najlepiej stosować je na dachach o dużym stopniu nachylenia połaci. Mają one płytsze zamki, przez co są mniej odporne na działanie słupa wody. Producenci wyraźnie określają minimalny kąt nachylenia połaci, na jakim jest możliwe położenie danego modelu dachówki, należy tych zaleceń dokładnie przestrzegać, aby nie mieć później problemów z wilgocią na poddaszu. W przypadku kiedy kąt nachylenia połaci jest mniejszy, możemy zastosować szczelną warstwę wstępnego krycia, np. papę lub wybrać dachówki, które można montować na połaciach o mniejszym kącie pochylenia. Wśród popularnych „esówek” paleta modeli jest spora zarówno jeżeli chodzi o dachówki betonowe jak i ceramiczne.

Mała czy duża

  • Im bardziej fantazyjny dach, z dużą ilością płaszczyzn czy lukarn, tym lepiej sprawdzi się karpiówka. Im mniejszy format dachówki, tym mniej konieczności docinania podczas budowy skomplikowanego dachu – mówi Jacek Święty.
    Dachówki w większym formacie znacznie lepiej sprawdzą się na dużych powierzchniach. Oczywiście, im mniejsza dachówka, tym więcej wymaga pracy i dokładności. Trzeba o tym pamiętać podczas zatrudniania ekipy dekarskiej. W przypadku karpiówki każde niedociągnięcie jest niemalże widoczne gołym okiem, dlatego trzeba starannie dobrać wykonawcę – radzi SUPERDEKARZ.

Dobra jakość dachówki, materiały wykończeniowe oraz wykonawstwo są priorytetami, niezależnie od tego jaki model czy kolor wybierzemy. Dlatego zarówno w jednym jak i w drugim przypadku warto dokonywać wyboru w oparciu o sprawdzone rekomendacje i nie kierować się ceną, gdyż wszelkie oszczędności możemy boleśnie odczuć, gdy okaże się że dach zacznie przeciekać lub porastać mchem.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone