Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Zabudowa poddasza - na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Praktyczne wskazówki

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Zabudowa poddasza - na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Praktyczne wskazówki [fot.: pixabay.com]

Projekty domów z użytkowym poddaszem są jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów, najczęściej ze względów praktycznych – jest to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania, a często też z uwagi na wyjątkowy klimat pomieszczeń, które znajdują się na strychu. Przytulną atmosferę tworzy światło wpadające przez okna dachowe, które umożliwiają też obserwacje rozgwieżdżonego, nocnego nieba.

Natomiast ukośny sufit, który jest typowy dla mieszkań na poddaszu podkreśla przyjemny, nieco kameralny charakter wnętrz. Jednak przystosowanie strychu do codziennego użytku jest niemałym wyzwaniem, ponieważ zabudowa poddasza powinna być wykonana w taki sposób, aby zagwarantować komfort i bezpieczeństwo na długie lata.

Wybór materiałów – płyty i ocieplenie

Najczęściej wybieranym rodzajem materiału do zabudowy poddasza są płyty gipsowo-kartonowe (w skrócie nazywane g-k albo karton – gips) lub płyty gipsowo-włóknowe. Istotną ich cechą jest ognioodporność. Na tej podstawie można wybrać spośród dwóch rodzajów płyt:

  • DF – odpowiednie do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach dotyczących ochrony przez ogniem;
  • DFH2 – stosowane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazience, a ich dodatkową cechą jest impregnacja.

Zdecydowanie rzadziej stosuje się deski drewniane, panele lub płyty wiórowe (drewnopochodne) oraz panele z PVC lub kompozytu.
Natomiast, wybierając materiał do ocieplenia poddasza, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, od których zależy dokładne przyleganie izolacji i wypełnienie przestrzeni między więźbą dachową oraz dotarcie do wszystkich narożników i załamań. W przeciwnym wypadku, powstaną duże straty ciepła, ponieważ przez nieodpowiednio zaizolowany i ocieplony dach może uciekać od 10 aż do 25% ciepła. W związku z tym, materiał od ocieplenia powinien być sprężysty, nie rozwarstwiający się oraz nie tracący swojego kształtu przez wiele lat.

Prace wykonawcze

Podczas prac budowlano-wykończeniowych istotna jest nie tylko jakość, ale też odpowiednia kolejność wykonywanych zadań. Zachwianie harmonogramu prac może skutkować dodatkowymi kosztami, opóźnieniem budowy oraz różnymi defektami, które mogą stać się widoczne i uciążliwe w trakcie użytkowania poddasza. Należy mieć przy tym świadomość, że kolejność prac i wszelkie wytyczne mogą różnić się w zależności od zakresu adaptacji strychu, zastosowanej technologii wykorzystanej do budowania oraz wyjściowej sytuacji, od której rozpoczyna się prace nad dostosowaniem poddasza do użytku. Mimo tego, istnieje określona, wyjściowa kolejność prac wykonawczych:
1. doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu,
2. wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych,
3. wyrównanie stropu,
4. zrobienie otworów okiennych i wstawienie okien,
5. ułożenie izolacji chroniącej przed wilgocią,
6. ułożenie izolacji termicznej z paroizolacją – warstwa ocieplenia pomiędzy krokwiami osłonięta od strony wnętrza folią paroizolacyjną,
7. wykonanie konstrukcji ścian działowych, przedścianek i podwieszanego sufitu,
8. rozprowadzenie instalacji we wnętrzu,
9. ułożenie pozostałej warstwy ocieplenia,
10. wykonanie podłóg,
11. montaż ścian działowych, skosów i sufitu, wykończenie ścian i podłóg.

Należy pamiętać, że najpierw do rusztu, najczęściej metalowego, mocuje się płyty obudowy, które układa się na ścianach kolankowych, a dopiero później na sufitach i skosach dachowych. Natomiast sam ruszt jest przymocowany do elementów więźby dachowej – jętek i krokwi. Ważne jest również to, aby przed położeniem gładzi, wypełnić miejsca połączeń pomiędzy płytami specjalną masą szpachlową.

Popękane i zniszczone płyty gipsowo-kartonowe – czy da się temu zapobiec?

W pomieszczeniach urządzonych na poddaszu częstym widokiem są poziome pęknięcia, które powstają na styku ściany i sufitu – w miejscu, w którym zaczyna się ukos. Na szczęście można im skutecznie zapobiec stosując tzw. połączenie ślizgowe pomiędzy płytami g-k lub płytą a innym elementem – w zależności od tego, jakich materiałów użyto do zabudowy poddasza. Takie rozwiązanie chroni tynk przed drobnymi rysami, a nawet wyraźnym popękaniem oraz zaciekami. Warto więc zadbać o to, by fachowiec odpowiednio wykonał obudowę z płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ na poddaszu użytkowym wyraźnie widać jakość prac, a przyczyn niszczenia płyt jest kilka:

  • drgania konstrukcji budynku,
  • ulewne deszcze oraz intensywne opady śniegu,
  • przecieki w dachu,
  • zbyt mocno dociśnięte płyty g-k,
  • brak wzmacniających profili w zamontowanych narożnikach,
  • nieodpowiedni montaż zabudowy wokół drzwi,
  • źle wykończone spoiny.

Niedopilnowanie prac wykończeniowych związanych z wykonaniem obudowy z płyt g-k może być przyczyną późniejszych problemów, które będą pojawiać się w trakcie użytkowania poddasza. Przecieki i pęknięcia nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale powodują także poważniejsze kłopoty, np. tworzenie się pleśni i grzyba w miejscu przecieku.

W poszukiwaniu odpowiedniego fachowca, który zajmie się zabudową poddasza można zamieścić ogłoszenie na portalu http://oferia.pl/zlecenia/szukaj-zabudowa+poddasza


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: emi
dn. 06.02.2017 godz. 12:22:33
Bardzo proste i praktyczne wskazówka
Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone